Dijital Pazarlama

2021 Yılında Etkili Olacak 5 Tasarım Modeli

Pandemi süreciyle insanların hayatlarında etkisi artan e-ticaret ile bir dijital dönüşüm başladı. Bu dijital dönüşümle birlikte işletmelerin kendilerine ait bir internet sitesine sahip olması oldukça önemli bir hale geldi. Ayrıca kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzüne verilen önem de arttı. Bütün bunların sonucunda işletmelerin sundukları hizmetin tasarımı onları çok daha fazla öne çıkartan bir unsur olmaya başladı. İşte 2021 yılında etkili olması beklenen 5 tasarım modeli:

Etkili Olacak 5 Tasarım Modeli
2021 Yılında Etkili Olacak 5 Tasarım Modeli 1

1- Minimalizm

Zamanın eskisinden de hızlı ilerlediği bu çağda insanlar aradıkları bilgiye kolay bir şekilde ulaşmak istiyor. Dolayısıyla kullanımı kolay olan basit ve şık arayüzler daha çok beğeniliyor. Bu arayüzlerin tek adresi de minimalizm oluyor.

Kullanıcı odaklılığı ön planda olan ve zaman kazandıran minimalist tasarım modelinin özelliklerini kullananların 2021 yılının kazananları arasında olması bekleniyor.

2- Ürün Hikayesi

İçinde bulunulan çağda müşteriler, hikayesi olan ürünlere daha çok talep gösteriyor. Bu nedenle müşterileriyle gerçek bir bağlantı kurmak isteyen işletmelerin hikayelerini anlatmaları bir gereklilik haline geliyor.

Ürün etrafında bir hikâye oluşturmak markaya duygusal bir durum katarak müşterileri cezbediyor. Markanın, oluşan duygusal durumuyla kişisel bir bağlantı kuran tüketicisiyle etkileşim kurma fırsatı artıyor.

3- Mobil Uyumlu Tasarım Modeli

İnternet ortamında yapılan aramaların yarısından fazlasının mobil üzerinden gerçekleştirildiği göz önüne alındığında mobil uyumlu tasarım tercih eden işletmeler ön plana çıkıyor. Dolayısıyla hedef kitlesi Y ve Z kuşağı olan işletmeler için mobil uyumlu tasarım bir trend haline geliyor.

4-  Karanlık Mod

Koyu arka plan ile daha değişik tasarım ögeleri ortaya koyulabilmesi ve birçok sosyal medya uygulamasının karanlık moda geçiş yapmayı sağlaması onu geçici değil kalıcı bir trend haline getiriyor. Kullanıcılar arasında daha çok tercih edilen bu mod, birçok web sitesine de uyarlanabiliyor.

5-  Müşteriyle Etkileşim

Tasarım Modeli Trendleri
2021 Yılında Etkili Olacak 5 Tasarım Modeli 2

Pandemi süreciyle bütün dünyanın zor zamanlar geçirmesiyle dijitalleşmeye geçişin hızlanması müşteriler ile olan iletişimi de azalttı. Dolayısıyla müşterilere el yazısıyla not göndermek gibi basit bir eylem etkileşimi artırıyor ve tüketiciyi daha çok markaya çekiyor. Müşteriler ile etkileşim kurulmasını kolaylaştıracak tasarım modeli tercih edilmesinin de bir trend haline geleceği düşünülüyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu