Güncel

Beyin Haritalandırma Çalışmaları

Bilim adamları, beyin haritalandırma gizemlerini çözmek için yıllardır farklı farklı projeler üretiyor. Zihin transferini yapabilme fırsatı olan insan beynini haritalandırmak konusu ise en önemli amaçların başında geliyor. Böyle bir şey gerçekleştiğinde beynin, davranış hareketlerini yönlendirmek için kullandığı kodlamalar da çözülecek.

Elde edilecek harita; beynin fiziksel yapısının anılar, düşünceler, eylemler ve duygusal konularla nasıl ilişkili olduğunu açıklayabilecek. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu çok kolay değil. Her deneyde olduğu gibi bu deneyde de farelerin beyni üzerinde yapılan çalışmalar henüz insan aşamasına geçemese de epeyce bir yol almış durumda. Beyin haritalandırma projeleri arasında 4 adet ilgi çekici proje vardır.

Beyin haritalandırma çalışmaları
Beyin haritalandırma çalışmaları

Brian Iniative Projesi

İnsan beyni üzerinde devrim yapmayı amaçlayan bir proje olan Brian Iniative projesi araştırmacılar tarafından yenilikçi teknolojilerinin geliştirilmesini ve uygulanmasını hızlandıracak bir projedir. Bu proje sayesinde dönemimizde çığır açacak bir dinamik beyin resmi üretilebilecek. Ayrıca beyin bozukluklarını tedavi etmek iyileştirmek ve daha da fazla olarak onları önlemek için yeni yollar arayan araştırmacılar sayesinde geleceğe yönelik umut vadeden projeler ortaya konabilecek.

Brian İniative Projesi
Brian İniative Projesi

İnsan beyni yaklaşık olarak 100 milyar nöron ve 100 trilyon bağlantısı bulunan ve bilim dünyasındaki en büyük gizeme neden olan bir yapıdır. Bu özellikleri ile insan beyni tıptaki büyük zorluklardan biri olmaya devam ediyor. İnsan beyninin bu karmaşık yapısı sebebiyle çoğu nörolojik ve psikiyatrist durumun altında yatan nedenler büyük ölçüde bilinmemektedir. Bu gibi durumlardan rahatsız olan insanlara yardım etmenin en iyi yolu ise beyin haritalandırması olacaktır.

Human Brain Projesi

Human Brain Projesi 10 yıl önce sinir bilim, tıp ve bilgi işlemin ilerlemesine yardımcı olmak için başlatılmış olan bir araştırma projesidir. Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilen en büyük bilimsel projelerin arasında yer almaktadır. HBP projesi şu anda Avrupa’da ki yüzden fazla üniversitede ve eğitim hastanelerinde bunlardan farklı olarak bir de araştırma merkezlerinde yaklaşık 500 bilim insanını doğrudan istihdam eder. Human Brain Projesinin temel amacı beynin farklı uzaysal ve zamansal ölçülerde araştırabilir. Bu incelemeleri yapabilmek amacıyla çeşitli sinir bilim, felsefe ve bilgisayar alanı gibi farklı alanlardan bilim insanlarıyla birlikte çalışmaktadır. Bu proje en fazla insanlar ve kemirgenlerin beyin yapısını inceleyen bir projedir. Bütün dünyada ulaşılabilen 12 araştırma platformundan oluşur ve bu platformlar şu şekildedir:

Human Brain Projesi
Human Brain Projesi

• Paylaşılan beyin verilerine erişim platformu olan Nöro-informatik,
• Bilgisayarlarda beyin mimarisi ve faaliyetinin kopyalanması platformu olan beyin simülasyonu,
• Gerekli bilgi işlem ve analitik yeteneklerinin sağlanması platformu olan yüksek performanslı analitik hesaplama platformu,
• Hasta verilerine erişim sağlayan tıbbi bilişim platformu,
• Beyinden ilham alan beynin gelişimi platformu olan nöromorfik hesaplama platformu,
• Beyin simülasyonlarını test etmek için robot kullanımı olan Nöro-robotik platformu

China Brain Projesi

Beyin hastalıklarının teşhisi ve tedavisinin üzerine araştırmalar yapan bir projedir ve de bu araştırmalarının yanı sıra beyinden ilham alan yapay zekanın altında yatan sinir mekanizmalarının üzerine de temel araştırmalarda bulunan bir proje olmasıyla ön plana çıkar. Bu proje yaklaşık olarak 15 yıllık olan bir projedir. Nöroloji konusundaki etik sorunları da Çin devletinin değerlerine göre ele alır. Bu proje Çin Beyin Araştırma Enstitüsü tarafından desteklenmekte ve şu anda da 20’den fazla üniversitede devam etmektedir.

China Brain Projesi
China Brain Projesi

Blue Brain Projesi

İsviçre’de temelleri atılan bu beyin araştırma girişiminin amacı fare beyninin biyolojik olarak detaylı dijital simülasyonu oluşturmak ve beynin çalışması hakkında daha çok bilgi sahibi olabilmektir. 2005 senesinde çalışmaya başlayan proje ekibi kemirgenlerden sonra insan beyinlerinin de dijital olarak yeniden yaratmayı amaçlayan bir proje sunmuşlardır. 2005 senesinde ilk hücresel modeli tamamlamışlardır. 2008 senesinde ise 10.000 hücreli yapay hücresel neokortikal sütunu inşa etmiş ve ardından 2015 yılında 1 milyon hücreli bir sütun haritalandırmışlardır. Bu ekip 2023 yılında toplamda 100 milyar hücreye sahip ve 1000 fare beynine eş değer bir hücresel insan beyninin haritalandırılmasının mümkün olabileceğini söylemektedir.

Blue Brain Projesi
Blue Brain Projesi

Daha fazla inceleme yazısı için Teknotomy Dosya kategorisini takip edin.

Eğer yapay zeka konuları ilginizi çekiyorsa;

  1. Yapay Zekâ Devrimi: GPT-3
  2. Robotlarda Silahlanma Artıyor
  3. COVID-19’u Ayırt Eden Yapay Zeka Geliştirildi

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu