Teknotomy Dosya

Bilgisayar Isınması Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bilgisayar başında saatlerini geçirenlerin şikayetçi oldukları en büyük sıkıntılardan biri de ısınma sorunudur. Bilgisayar ısınması bilgisayarınızın aniden kapanmasının nedenleri arasındadır. Oda sıcaklığı da bilgisayarınızın ısınmasını etkileyen bir diğer faktör olabilir. Özellikle yaz aylarında bilgisayar ısınması çok daha fazla yaşanan bir durumdur. Donanımları yüksek bir bilgisayar düşük donanımlı bir bilgisayara göre daha çok ısınır ve bu oldukça normaldir. Bilgisayar ısınma problemine ilişkin tüm detayları ele alan bu Teknotomy Dosya yazımızda sorularınızın cevaplarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

bilgisayarın yanlış kullanımı
Bilgisayar Isınması

Toplumun genel düşüncesi aksine bilgisayar ısınması normal bir durum olup aslında bilgisayarın düzgün çalıştığını gösterir. Fakat ısının belirli bir bölgede yoğunlaşması bilgisayarınızda bir problem olduğunu gösteriyor olabilir.

Bilgisayar Isınması Neden Olur?

Laptop ya da diz üstü farketmeksizin bilgisayarın ısınmasının temel nedeni, birçok elektrikli cihazda olduğu gibi elektrik ile çalışmasıdır. Cihazların kablolarından geçen elektrik akımı, karşılaştığı direncin büyüklüğüne göre ısı yaymaya başlar. Bu olay için en büyük örnek elektrikli sobalar ve ütülerdir. Bu tarz cihazlarda ısınmanın fazla olması istendiği için direncinde fazla olması sağlanır. Böylece yüksek ısılar elde edilebilir. Bilgisayarlarda ise bu durum biraz daha farklıdır. Çünkü ısı istenilen bir şey değildir. Bu sebeple direncin düşük olması sağlanır. Yani bilgisayarım ısınıyor diye endişelenmenize gerek yok. Eğer tek bir bölgede aşırı bir ısınma hissediyorsanız yetkili servisle görüşmenizde yarar var.

İşlemci Sıcaklığı Kaç Derecede Problem Yaratmaya Başlar?

60°C: İşlemcinin çalışması gereken doğal sıcaklıktır. Hiçbir sorun teşkil etmez.

60-70°C: İşlemci açısından normal bir değerdir. Fakat bilgisayarınız sürekli olarak bu sıcaklıkta çalışıyorsa fanlarınızda bir sorun olabilir

70-80°C: İşlemci için hız arttırma işlemi yaptıysanız bu sıcaklığa gelebilir.

80-90°C: Bu sıcaklık bilgisayarınız için normalin üstünde bir sıcaklık olsa bile çok tehlike arz eden bir durum değildir. Genellikle uzun süreli kullanım sonrası oluşur. Böyle durumlarda bilgisayarınızı dinlendirmede fayda olabilir.

90°C ve üstü: 90 dereceye çıkan işlemciler artık kullanım ömrünün sonlarına gelmiş işlemcilerdir. En yakın zamanda işlemcinizi değiştirmenizde fayda var.

Bilgisayarda Hangi Parçalar Isınır?

Bilgisayarlar birçok parçadan oluşan kompakt makinelerdir. Bilgisayarın bazı parçaları ısınmaya yatkınken bazılarının ise ısınması oldukça zordur.

Bilgisayar da en çok aşağıda ki parçalar ısı üretir.

CPU: Merkezi işlem birimi anlamına gelen CPU sözcük işlemcisine metin girişi yapma ya da bir tablo oluşturma programında yapılması gereken işlemleri yapma gibi grafik gerektirmeyen işlerde kullanılır. Fakat bu işlemler oldukça performans gerektirir bu da elektrik kullanımına yol açar.

GPU: Grafik işlemci birimi anlamına gelen GPU adından anlaşılacağı gibi genellikle grafik ağırlıklı işlerde kullanılır. Özellikle profesyonel grafik tasarımlarında ve ağır donanım gerektiren bilgisayar oyunlarında bulunan üç boyutlu grafikler, GPU tarafından oldukça fazla hesaplama ve çalışma gerektirir. Ayrıca grafik işlerinin bilgisayarlar için oldukça zor işler olduğu tüm kullanıcılar tarafından bilinen bir durumdur. Hal böyle olunca da GPU’nun oldukça fazla elektrik üretme ve ısınma potansiyeli olması normal karşılanır.

Soğutucu Plaka: Soğutucu plakalar, meydana gelen ısının bir miktarını absorbe etmesi için GPU ve CPU’nun üzerine yerleştirilen ısı iletimi oldukça yüksek olan cihazlardır. İşlemci seviyesi yükseldikçe daha yüksek kapasiteye sahip soğutuculara ihtiyaç duyulur.

Bilgisayar Isınmasına Hangi İşlemler Sebep Olur?

 • Uzun süre ve aralıksız olarak oyun oynama
 • Sistem güncellemesi ve bakımını yapma
 • Disk kopyalama ve yazma
 • Büyük ve çok sayıda dosya kopyalama ve yazma
 • Uzun ve aralıksız film izleme
 • Bir ağdan yüksek depolama alanı gerektiren bir şey indirme veya bir ağa yükleme
 • Aynı anda işlemci ağırlıklı çalışan birden çok uygulamayı çalıştırma
 • Çok sayıda bilgisayar arasında depolama alanı yüksek dosya paylaşımı yapma
 • Ses veya video kaydetme
 • Canlı yayın yapma
 • Kullandığınız Windows sürümünün bilgisayarınıza uygun olmaması
bilgisayarın yanlış kullanımı
Bilgisayarın Yanlış Kullanımı

Bilgisayar Isınmasını Nasıl Engellenir?

Farklı donanım parçalarından gelen ısı, ısı birikimine yol açacağından dolayı meydana gelen ısının dağıtılması gerekir. Eğer ısı çok birikirse bilgisayarınız da geri dönüşü olmayan problemler oluşturabilir.

Masaüstü bilgisayarların ısınan parçaları büyük bir kasanın içerisinde olduğu ve kasanın oluşan ısıyı arka tarafında bulunan fanlar ile uzaklaştırdığı için genellikle masaüstünün ısındığını fark etmeniz oldukça zordur. Ancak laptoplarda ısınan parçalara ve soğutma sistemine daha yakın olduğunuz için ısınmayı hemen fark edebilirisiniz.

Bilgisayarın ısısı aşağıda yazılanlar yapılarak azaltılabilir

Fandaki Tozları Temizleyin

Bilgisayarların yaptıkları hava sirkülasyonu dolayı içlerinde toz birikmesi oldukça normaldir. Eğer hava delikleri kapalı ise sirkülasyon tam olarak yapılamayacağı için bilgisayar ısınması oldukça normaldir.

Bilgisayarı Kullandığınız Yeri Değiştirin

Bilgisayarınızı sıcak ve nemli bir yerde kullanıyorsanız. Daha soğuk ve nemin az olduğu bir yere taşıyın Böylece dış etkenlere bağlı ısı artışını en aza indirmiş olursunuz.

Havalandırma Deliklerini Kontrol Edin

Bilgisayarınızı kullanırken havalandırma deliklerinin açık olması bilgisayar ısısının korunması için oldukça gerekli bir detay. Çünkü eğer hava delikleri kapalı olursa içeride oluşan sıcak hava çıkacak bir yer bulamaz.

Bilgisayarınızı Sert Bir Zemine Yerleştirin

Bu özellikle diz üstü bilgisayar kullanan kullanıcılar için oldukça önemli. Örneğin laptopunuzu kucağınızda veya yumuşak bir yüzeyde kullandığınızda cihazın altında bulunan hava deliklerini kapatmış olursunuz. Buda hava sirkülasyonunu olumsuz etkiler.

Aynı Anda Birden Fazla Yüksek Performans Gerektiren Uygulama Kullanmayın

Sadece bir uygulama üzerinde çalışmak bilgisayarınızın gereksiz performans harcamasını engelleyecektir.

Bir Soğutma Sistemi Edinin

Yüksek performanslı diz üstü bilgisayarlar için üretilmiş mekanik veya sıvı soğutma sistemli yükseltmeli bilgisayar soğutucuları oldukça uygun fiyata bulunabilir. Bunlardan edinip bilgisayarınıza takarak bilgisayar ısınması sorununu çözebilirsiniz.

Bilgisayarlarda bilgi teknolojisi donanımı güvenliği için uluslararası bir standart oluşturulmuştur. Bu standartta buradan ulaşabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu