Güncel

Bilim İnsanları Şimşeği Kontrol Etmeyi Deniyor

Geceyi gündüze çeviren bir şimşek büyük bir kuvvetle çaktığı zaman bu olay yer yüzünü de etkileyebiliyor. Hatta şimşek çakması sonucu büyük yangınlarda yaşanabiliyor. Şimşeklerin bu kötü etkileri azaltmak isteyen bilim insanları şimşeği kontrol etmeyi deniyor. Son yapılan çalışma ise çekici ışın adı verilen bir yöntem.

Yeni yöntem Nature dergisinde geçtiğimiz ay yayınlanan bir çalışmada açıklandı. Bu çalışmaya göre bilim insanları şimşek modellerini izleyerek yıldırımların düşeceği yeri belirleyebilecek. Bu sayede şimşeğin en güvenli yere düşmesi hedefleniyor.

Bilim İnsanları Şimşeği Kontrol Etmeyi Deniyor
Bilim İnsanları Şimşeği Kontrol Etmeyi Deniyor

Şimşeğin Yoğunluğunu Değiştirmek İsteniyor

Bilim adamlarının yöntemi; ışığın uzunluğu boyunca bir ton  grafen parçacığı ileten az güçlü bir lazer kullanarak havayı destekleyecek. Işığı emen parçacılardan oluşan bu ışın şimşek mıknatısı gibi çalışacak. Böylece şimşeğin yoğunluğu büyük ölçüde azaltılmış olacak.

Bilim insanlarının yayınladıkları makaleye bakacak olursak bu tür yüksek enerji gerektiren ışınlar çok yüksek optik alan yoğunluğu gerektiriyor. Buda sistemi oldukça sınırlandırıyordu. Fakat yeni teknoloji ile birlikte çok yüksek optik alan yoğunluğuna ihtiyaç kalmadı. Buda yeni sistemin yakında kolayca kullanılabilir olacağı anlamına geliyor.

Bu ve buna benzer ilginç haberlere göz atmak için Teknotmy güncel adresine bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu