Girişim Yatırım

Bill Gates’in Kehanetleri

Yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı sıfatları Bill Gates için kullanabileceğimiz sıfatlardan bazıları. Kendisi ayrıca dünyanın en zengin insanlarından biri. Bill Gates bundan 21 yıl önce yazdığı Business @ the Speed of Thought adlı kitabında, dijital sinir sistemimizin bütün sistemleri ortak bir altyapı üzerinde nasıl bir araya getirebileğini, şirketlerin kar ve genişleme alanlarında nasıl başarı sağlayacağı anlatmıştı. Ayrıca Bill Gates’in kehanetleri de kitapta sık sık yer buldu.

Bill Gates'in Kehanetleri
Bill Gates’in Kehanetleri

Bill Gates’in Gerçekleşen Kehanetleri

  1. Özel web sitelerinin bireylerin aile ve arkadaşları ile sürekli haberleşmesini sağlayacağını tahmin etti. Yani henüz Instagram ve Facebook yokken sosyal medyanın oluşacağını tahmin etti.
  2. İnsanların birbirleriyle sürekli iletişim içerinde olacağını ayrıca rezervasyon ve benzeri işlerini küçük cihazlarla yapabilecekleri söyledi. Başka bir deyişle akıllı telefonların var olacağını 21 yıl önceden ifade etti.
  3. Gates topluluk sitelerinin oluşacağını da önceden tahmin etti. Örneğin reddit gibi.
  4. İşverenlerin online platformlarda ilan vererek tam kendi ihtiyaçlarına uygun çalışanları bulabileceklerini kitabında yazdı.
  5. Otomatik fiyat karşılaştırma sistemleri de ünlü iş adamının öngördüğü şeyler arasındaydı. Kullanıcıların fiyat araştırmasına gerek olmadan sadece bir platform üzerinden en uygun fiyatı bulabileceğini tahmin etmişti.
  6. Kitabında çalışanların da online olarak iş baş vurusu yapabileceğini ve iş arayabileceğini söyledi.
  7. Video toplantıların yüz yüze toplantıların yerini alacağını ve bütün toplantıların bu yöntemle yapılacağını söylemişti.

Salgın sonrası Bill Gates’in Kehanetleri

Geçtiğimiz hafta Geekwire baş editörü Todd Bishop, sanal olarak icra edilen GeekWire Zirvesi sırasında yapılan sohbette Bill Gates’e salgının ve etrafındaki koşulların iş dünyasının geleceğini nasıl etkilemesini bekliyorsunuz diye sordu.  Gates bu soruya cevap olarak ilk önce iş seyahatlerinin asla kovid 19 öncesi gibi olmayacağını belirtti. İki ya da üç yıl içerisinde iş seyahatlerinin yüzde 50 azalacağını ve müşteri çalışan ilişkisinin interaktif olarak daha verimli olacağını söyledi.  

Bir Yılda 12 Yıllık Geliştik

Bill Gates sözlerine şöyle devam etti; Sadece bu yıl içerisinde 12 yıllık bir gelişim sağladık. Tabi ki bu gelişim daha da iyiye gidecek dedi. Ayrıca kendisinin mühendisleri ile Microsoft Teams üzerinden haftalık bildirim ve öneriler paylaştığını ve birlikte modu gibi özelliklerle mühendisleri ile daha kolay fikir paylaşımı yaptığını söyledi. Ayrıca Microsoft Teams ve Zoom gibi uygulamaların kullanımının her geçen gün arttığını ve yakın gelecekte insanların fiziksel olarak doktora gitmek ya da bir toplantıya fiziksel olarak katılmak yerine bu işleri online olarak yapacağını söyledi.

Microsoft Teams
Microsoft Teams

Bill Gates sözlerine nokta koyarken insanların işlerini online yaparken daha büyük ekranlara ihtiyaç duyacaklarını ve monitör ve sanal gerçeklik gözlüğü gibi teknolojilerde büyük bir gelişim yaşanacağını söyledi.

Böyle haberler için Teknotomy Güncel bölümüne bakabilirsiniz

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu