Güncel

Binance Futures Kullanım Rehberi

Binance Futures borsalardaki klasik alım satım işlemlerinden farklı olarak long, short veya kaldıraçlı işlemler açabileceğiniz bir borsa platformu. Sizde bu platformun kullanımını merak ediyorsanız Binance-Futures kullanım rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Binance Futures Kullanım Rehberi
Binance Futeres Kullanım Rehberi

Binance Futures Nedir ?

Binance Futures klasik spot mantığı yerine kullanılan ayrı bir borsadır. Bu borsada kripto para almak yerine sözleşmeler satın alırsınız. Bu sayede kripto paraların yükselişinin yanı sıra düşüşünden de para kazanabilirsiniz. Peki bu işlemler nasıl yapılır?

Binance Futures Long İşlemi

Binance futures’te long işlemi açtığınız zaman klasik spot borsalarda olduğu gibi kripto paraların yükselişinden yararlanırsınız. Normal spottan farkı ise sözleşme satın almanızdır. Bu işlem en az tercih edilen işlemdir bunun nedeni ise normal Binance’dan çok farkı olmamasıdır.

Binance Futures Short İşlemi

Bu işlemin yapılma amacı bir kripto paranın değerinin düşeceğinin düşünülmesidir. Yani Binance’da short işlemi açıldığı zaman kripto paranın düşmesini beklersiniz. Bu işlemde sözleşme satın almakla beraber kabaca Binance’dan borç aldığınızı düşünebilirsiniz.

Binance Kaldıraçlı İşlemler

Bu işlemler genellikle en çok yapılan işlem türüdür. Hem long hem de short işlemlere ek olarak yapılan kaldıraçlı işlemler oldukça riskli yatırımlardır. Bütçenize göre kaldıraç miktarını ayarlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Bitcoin üzerinden 10 kaldıraçlı bir işlem açtığınızı varsayalım. Bu durumda Bitcoin’in yüzde birlik artışında paranız yüzde 10 artar. Eğer Bitcoin yüzde 10 artarsa paranız ikiye katlanmış olur. Fakat Olası bir yüzde 10’luk düşüşte paranız yok olur. Buna ek olarak kaldıraçlı işlemlerden alınan komisyonun kaldıraç miktarına göre arttığını belirtelim.

Kaldıraçlı işlemler oldukça riskli işlemlerdir. Kripto para borsasındaki volatilitenin oldukça yüksek olması nedeniyle paranızın hepsi bir anda yok olabilir. Bu nedenle borsaya yeni başlamış insanlar kesinlikle kaldıraçlı işlemlerden uzak durmalıdır.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu