K-Pop

Big Hit Entertainment’ta Bir Yılda Bir K-Pop Stajyeri Eğitmek Ne Kadara Mâl Oluyor?

Bir röportajda şirketin CEO’su, Big Hit Entertainment’ta sadece bir K-Pop stajyerini bir yıl boyunca tam olarak eğitmenin ne kadara mâl olduğunu paylaştı. BTS, bir anka kuşu gibi zirveye ulaşmadan önce elbette en alttan başladı. Hayranların ve grup üyelerinin bu başarıya giden yolda kendilerini kredilendirildiği kadar, Bang Shi Hyuk da genç adamlara büyük ölçüde yatırım yaptı.

k-pop stajyer eğitimi
Bazı Şirketler Maliyeti Sanatçıların Geri Ödemesini İsteyebilir

CEO‘nun açıklamasına göre, bir K-Pop stajyerini bir yıl boyunca eğitmenin maliyeti yaklaşık 120 milyon Kore wonu yani 110 bin dolar tutuyor. Bu maliyet, şirketin CEO’su Bang Shi Hyuk tarafından sağlanmasına rağmen, sadece Big Hit Entertainment’a özgü değildir. Shi Hyuk tüm uygun dersler ve eğitimler verildiği zaman başka herhangi bir şirketin bir stajyere yatırım yapmasının ortalama maliyetinin böyle olduğunu iddia ediyor. Eğer şirket stajyerini yurtdışında eğitim gibi pahalı bir deneyim için göndermeye karar verirse bu maliyet artabiliyor.

Bir K-Pop Stajyeri Eğitmek Hiç Ucuz Değil

Bu maliyet sadece eğitimlerle sınırlı kalmıyor. Ayrıca kursiyerlere şirkete bağlı olarak yurt da sağlanabiliyor. Bazı stajyerler, ilk takımları onaylanana kadar aileleriyle birlikte yaşamaya devam edebiliyor. İlk takımları oluşturulduktan sonra ise, bir buçuk yıl boyunca yurtlarda takım arkadaşlarıyla birlikte yaşamaya başlıyor. Böyle bir durumda şirket süre boyunca konaklama ve yemek masraflarını da karşılıyor.

Neyse ki, Big 3 ve Big Hit Entertainment gibi şirketler K-Pop stajyerinden çıkışlarını gerçekleştirdikten sonra bu maliyeti geri ödemelerini talep etmiyor. Bu aynı zamanda sanatçılarının tanıtım yapmaya başladıkları andan itibaren para kazanacaklarının garantisinin olduğu anlamına geliyor. Diğer bazı şirketler, stajyerlerinden çıkış yaptıktan sonra bu maliyeti geri ödemelerini isteyebiliyor. O zaman ancak borç geri ödendikten sonra sanatçılar gelir elde etmeye başlıyor. Bir K-Pop grubu oluşturmak gerçekten de hiç ucuz değil!

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu