Güncel

AMD Bitcoin Madencilerine Özel Ekran Kartı Çıkartabilir

Son günlerde yaşanan Bitcoin’in aşırı yükselişi gözümüzü Bitcoin’e çevirmemize yol açtı. Hatta Bitcoin‘e ilgi o kadar arttı ki insanlar madencilik yapmak için ekran kartlarını tüketti. Zira şu an dünyanın birçok ülkesinde ekran kartı kıtlığı yaşanıyor. Nvidia bu konuya bir çözüm üretmek için Bitcoin madencilerine özel ekran kartı çıkartacağını açıkladı.

AMD Bitcoin Madencilerine Özel Ekran Kartı Çıkartabilir
AMD Bitcoin Madencilerine Özel Ekran Kartı Çıkartabilir

Bu girişim Nvidia’nın ilk girişimi değil. Zira 2017 yılında yaşanan yükseliş sonrası da bu sorunlar yaşandı. Bu olay sonrası Nvidia özel bir ekran kartı üreteceğini açıkladı. Bu girişim o zamanlar başarılı olamadı. Fakat aradan geçen 3 yılda kripto para piyasasında birçok gelişme yaşandı. İnsanlar artık milyon dolarlık Bitcoin madenleri kurdu. Hatta bu nedenle Dünyadaki elektrik tüketimi hatırı sayılır derecede arttı.

AMD Bitcoin Madencilerine Özel Ekran Kartı Çıkartarak Nvidia’ya Rakip Olmayı Planlıyor

Nvidia’nın bu girişimi sonrası AMD cephesinde tedirginliğin başladığı ifade edildi. Bu tedirginlik sonrası AMD’nin de B serisi kart üreteceği ve AMD’nin arge ekibinin  Navi 1x ilk nesil RDNA teknolojisini kullanarak madencilik için özelleştirilmiş bir ekran kartı hazırladığı iddia edildi.

Yani özetle AMD oyuncu ekran kartlarını Bitcoin madenciliği için özelleştirmek istiyor. Kartların adlarına eklenecek B harfi ise Bitcoin madenciliğini çağrıştıracak. Yakın zamanda RX5799X TBRX 5700B gibi ekran kartı modelleri görmemiz oldukça olası bir ihtimal olarak duruyor.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu