Güncel

Bitcoin Madenciliği İçin Kullanılan Enerji İnanılmaz Seviyede

Son dönemin en çok kazandıran ama bir o kadarda riskli olan yatırım araçlarından bir tanesi olan Bitcoin, yüksek donanımlara sahip bilgisayarla temel olarak şifreleri çözülerek veya kripto para borsaları üzerinden ulaşılabiliyor. Bir çok insan birinci üretim yolunu seçerken sektörde ki adı Bitcoin madenciliği olan bu işi yapıyorlar. Hatta son yapılan araştırmalar gösterdi ki Bitcoin madenciliği için kullanılan enerji inanılmaz seviyelere ulaştı.

Bitcoin Madenciliği İçin Kullanılan Enerji
Bitcoin Madenciliği İçin Kullanılan Enerji

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin bu konuda yaptığı çalışmaların sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Çalışmaya göre madenciler geçen yıl yaklaşık olarak 7,5 gigawat elektrik harcadılar. Ayrıca yapılan açıklamaya göre bir madenci 1 kwh enerji için yaklaşık 0,03 ila 0,05 dolar arasında masraf yapmak durumunda kalıyor. Bu hesaba göre bir Bitcoin’in üretim maliyete yaklaşık olarak 7.500 dolar yani madenciler çıkardığı bir Bitcoin’den yaklaşık 4.500 dolar kazanıyor.

Bitcoin Madenciliği İçin Kullanılan Enerji 7 Santrale Denk

Bitcoin madenciliği hakkında yapılan araştırmalar madenciliğin oldukça maliyetli bir iş olduğunu gözler önüne seriyor. Hatta yapılan açıklamalara göre geçtiğimiz sene üretilen Bitcoin’ler için harcanan enerji 7 enerji santralinin ürettiği enerjiye denk geliyor. Olaya maddi açıdan bir örnek vermek gerekirse geçtiğimiz sene Bitcoin üretmek için harcanan para ile 21,8 milyon güneş paneli üretimi yapmak mümkün olabilirdi.

Gelecekte üretim maliyetlerini düşürülmesi için ortak madencilik merkezleri adı altında merkezlerin kurulması planlanıyor. Şu an da sadece Kazakistan’da bulunan 50.000 son teknoloji kazı cihazlı merkezde üretim maliyetleri büyük ölçüde düşürülmüş durumda .

Yaşanan Olaylardan anında haberdar olmak için Teknotomy güncel bölümüme bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu