Güncel

Bitcoin Miras Olarak Bırakılabiliyor

Bitcoin miras olarak kabul ediliyor. Son zamanlarda kripto paralar gündemden düşmüyor ve insanlar hem dünyada hem ülkemizde nasıl şekilleneceğini merak ediyor. Bazı kesimler ülkemizde bu konuda vergiler alınacağını iddia ediyor.

Bitcoin Miras Olarak Kabul Edileceği Söyleniyor
Bitcoin Miras Olarak Kabul Edileceği Söyleniyor

Şirketler de insanlar gibi kripto parada yaşanan gelişmeleri takip ediyor. Yurt dışında Tesla ülkemizde ise Turkcell kripto paralar hakkında yeni değişiklikler yaptı. Tesla şirketi Bitcoin ile işlem yaptığını açıkladı. Turkcell’de uygulaması Paycell’de kripto para alım – satım işlemlerine başladı.

Turkcell dışında devlet de bu konu hakkında çalışmalar yürütüyor. Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası kripto para için çalışmalar yürütüyor. Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı kripto paradan vergi almak için yollar ararken Gelir İdaresi Başkanlığı kripto paranın miras olarak kabul edilebileceğini iddia etti.

Bitcoin Miras Olarak Kabul Edildikten Sonra Vergi Alınabilecek

Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası kripto paralardan vergi alınabilmesi için çalışmalar yürütüyor. Fakat iki tarafta bir türlü anlaşamıyor. Kripto paranın hangi türe ayrılacağı konusunda karar verilemiyor.

Bitcoin Miras Olarak Kabul Ediliyor
Bitcoin Miras Olarak Kabul Ediliyor

Satılan mal türünden işlem yapılacak diye iddialar geliyor. Fakat Merkez Bankası bu türe girmemesi gerektiğini düşünüyor. Bu konu hakkında tartışmalar sürerken Gelir İdaresi Başkanlığı herkesi şaşırtan bir karar aldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Veraset ve İntikal Vergisi kapsamında yeni bir karar aldı. Bitcoin’ler artık miras sayılıyor. Miras olarak alınan Bitcoin’ler de belli bir oranda vergi alınması planlanıyor. Devlet miras işlemlerinde yüzde 5 oranında vergi alıyor. Kripto paralardan da aynı oranda vergi alınacağı düşünülüyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu