Güncel

Bitcoin’in Yükselişi Google Trendleri Etkilemiyor

Bitcoinin yükselişi Google Trendleri’ni etkilemiyor. Google Arama trendleri, grafikteki en yüksek noktaya göre arama ilgisine göre ölçülür ve 17 Aralık 2017 tarihi Bitcoin’in Google arama ilgisinin zirvelere değdiği gündü. Bitcoin, 2017’de, özellikle Kasım ve aralık aylarında, büyük bir şöhrete ve popülerliğe yükseldi ve ABD doları karşısındaki değeri yaklaşık 19.891 dolara ulaştı.

Bitcoin'in Yükselişi
Bitcoin’in Yükselişi

2020 yılı genel olarak dünya ekonomisi için bir düşüş getirdi. Ancak şaşırtıcı bir şekilde Mart 2020’den sonra Bitcoin’in değeri yeniden yükselmeye başladı. Bugün bir Bitcoin ABD doları karşısındaki değeri 27.000 USD’yi aştı, ancak şu anda Google arama Trendleri tablosunda 21 numarada bulunuyor. Bu durum Google’daki düşük arama eğilimlerine rağmen Bitcoin’in değerinin yükseldiği anlamına geliyor. Dolayısıyla, artık ana akımda olmasa bile Bitcoin yine de yukarı çıkma yolunda geri dönüş yolunu bulmuş görünüyor.

Bitcoin’in Yükselişi Neden Google Trendleri Etkilemiyor?

Bitcoin’in artık ana akımda olmamasının nedeni, insanların zaten yeterince araştırmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun haricinde Bitcoin artık 2017’deki gibi insanların ilk defa duyduğu bir şey değil. İnsanlar artık kripto para biriminin farkında olduklarından, artık PayPal ve Robinhood gibi bazı çok popüler hizmetler aracılığıyla da kripto paraları kolayca satın alabiliyor. Bu nedenle, Bitcoin’i nereden satın alacağını veya bununla ilgili diğer ayrıntıları görmek için Google’da arama yapması gereken çok fazla kişi yok.

Bitcoin'in Yükselişi Google Trendleri Etkilemiyor
Bitcoin’in Yükselişi Google Trendleri Etkilemiyor

Bitcoin artık Google’da ‘en sıcak’ aranan konu olmasa bile ancak medyanın yeterince ilgisini ve çekiyor. Bitcoin’in bir yıldır medyadaki kapsamı oldukça yüksek bir noktaya ulaştı. Bunun nedeni, neredeyse bir yıldır sosyal medyanın kullanımının katlanarak artması ve koronavirüs salgınının, insanların mobil teknoloji uygulamalarına ve çeşitli sosyal medya platformlarına daha bağımlı hale gelmesinden kaynaklanıyor.

Bitcoin’in Google’da çok fazla aranmamasının sebebi, günümüzde insanların güncel olayları ana haber ağları yerine çeşitli sosyal platformlardaki haber beslemeleri yoluyla daha fazla öğrenmeleridir. Dolayısıyla, sosyal medya, insanları bu kripto para biriminden daha fazla haberdar eden nedenlerden biri olabilir. Bu yüzden insanlar da bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Google aramasına bile ihtiyaç duymayabilir. Bununla birlikte, sosyal medya kapsamı 2017 ile karşılaştırıldığında, 2020 yılında çok daha fazla sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. 2017 yılında günde yaklaşık 100 bin tweet atılırken şimdi, Bitcoin etrafında dönen günlük tweet sayısı neredeyse 60 bindir. Yani Bitcoin’in yükselişi Twitter’da bile fark ediliyor.

Bununla birlikte, tüm ülkeler arasında Nijerya, kendi para birimi Naira’nın ABD doları karşısında değerinin neredeyse yarısını kaybetmesinden sonra Google’ın Bitcoin için arama ilgisi eğiliminin arttığı bir ülkedir. Finansal varlıkla ilgili tüm spekülasyonlar göz önünde bulundurulduğunda hiç kimse Bitcoin’in değerinin sabit kalacağını, yükseleceğini veya düşeceğini söyleyemiyor.

Kaynak
Bitcoin may not be in the mainstream Google search, but its value is definitely soaring higher

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu