Güncel

Biyometrik Güvenlik Nedir?

Artık şifre kullanımı gerçekten çok azalıyor.  iProov uzmanlarını yaptıkları açıklamada şifre öldü diyerek gelecekte biyometrik güvenlik kullanımının artacağını ifade etti. Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki genç tüketicilerin %50’si giriş bilgilerini bir başkası ile paylaşıyor. Ayrıca Amerikan vatandaşlarının %55’i bir başkasının hesabını kullanıyor.

Biyometrik Güvenlik
Biyometrik Güvenlik

iProov CEO’su Andrew Bud, CyberNews’e yaptığı açıklamada “Çoğu zaman, insanlar parolaları geri dönüştürüyor ve paylaşıyor, bu da onları açıkta ve savunmasız bırakıyor. Sonuç olarak, artık parolaların hatırlanması ve yönetilmesi oldukça zorlaştı, bu da kullanıcıların hayal kırıklığına uğramasına, işletmeler için ise gelir kaybına yol açıyor ifadelerini kullandı.

Bütün bu açıklamalar ve yaşanan olaylar parola kullanımının zamanla yerini biyometrik güvenliğe bırakacağını ve parola kullanımının tamamen ortadan kalkacağını ortaya koyuyor.

Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Biyometrik tanıma ve güvenlik güvenlik sistemleri, birçok alanda kişisel bilgilerinizin güvenliğini arttırmak için üretilen güvenlik sistemleridir. Sistemler güvenliğinizi sağlamak için parmak izi, retina izi veya yüzünüz gibi sadece size özel olan şeyleri ayırt ederek güvenliğinizi sağlar.

Parmak İzi
Parmak İzi

Biyometrik Güvenliğin Paroladan Daha Çok Tercih Edilmesinin Nedenleri

  • Biyometrik güvenliğin ayırt ediciliği size özeldir. Bir başkası ile paylaşma şansınız yoktur.
  • Kişisel bilgileriniz çalınması daha zordur.
  • Parolaları unutmak çok kolaydır. Ama biyometrik güvenlikte böyle bir derdiniz yok.

Haberlerden anında haberdar olmak için Teknotomy güncel bölümüne bakabilirsiniz

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu