K-Pop

BLACKPINK The Album ile 18 Yıllık Rekoru Aştı

BLACKPINK, 2016’daki ilk çıkışlarından bu yana sağda ve solda, her yerde rekorlar kırıyor. Şimdi ise uzun başarı listelerine çok etkileyici bir övgü daha ekliyor. 18 yıllık bir rekoru kıran BLACKPINK, The Album ile tarihte kadın bir K-Pop sanatçısının en çok satan albümü unvanına sahip oldu. Daha raflara çıkmadan hayranlarında satış heyecanını ortaya çıkaran The Album, ilk olarak 2 Ekim 2020’de yayınlandı.

Grubun ilk stüdyo albümü, satışa çıkarıldıktan sonra sadece altı gün içinde 800 binden fazla ön sipariş aldı. Piyasaya sürüldükten birkaç hafta sonra ise 1 milyondan fazla kopya satmayı başardı. Tabii ki, yeteneklerinin bu denli büyük bir ilgi görmesi sadece Güney Kore ile sınırlı değildi. Billboard 200 listesinde 2 numaradan çıkış yaptı.

BLACKPINK The Album
BLACKPINK Dünya Çapında Listelerin Üst Sıralarında Yer Aldı

BLACKPINK’in Güçlü Rakibi: “BoA”

BLACKPINK’in The Album’ü, 2008 yılında Danity Kane grubunun yayınladığı “Welcome to Dollhouse” albümünden beri ABD’de ilk haftasında 110 bin adet satarak en yüksek sıraya sahip olan kadın grubu albümü oldu. The Album inanılmaz yüksek olan satışları ile Gaon liste tarihindeki en çok satan kız grubu albümü olarak başarısını doğruladı. Fakat bu zafer için önlerinde aşmaları gereken bir kadın solo gösterisi daha vardı: BoA.

blackpink the album
BoA, Tarihin En Çok Satan Kadın K-POP Albümü Rekoruna 18 Yıldır Sahipti

BoA, Ocak 2003’te ikinci Japon stüdyo albümü Valenti’yi yayınladı. Valenti, piyasaya sürüldüğü ilk hafta süresince 615 bin kopya sattı. Ayrıca 3 hit parçası yüzbinlerce satışı kendi başına topladı. Yıllar ilerledikçe, BoA’nın albümü Valenti’nin satışları artmaya devam etti. Günümüze kadar toplam 1,2 milyon kopya sattı.

BoA’nın 2005’ten bu yana 1 milyon kopya satan “Best of Soul” albümünü bile geride bırakan Valenti, K-Pop’un en çok satan kadın albümü olarak yıllarca en üst sıralarda yer aldı. BoA’nın 18 yıl süren bu tarihi rekoru nihayet aşıldı. Şubat ayı itibarıyla, BLACKPINK’in The Album isimli albümü toplam 1,3 milyon satış elde etti. Böylece yetenekli grubun albümü, bir kadın K-Pop grubu tarafından yayınlanan 1 numaralı en çok satan albüm zaferini kazanmış oldu!

Kaynak
BLACKPINK Surpasses An 18-Year Record To Achieve The Best-Selling Female K-Pop Album In History

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu