Güncel

Canon Yeni Aynasız Kamerası EOS R3’ü Geliştirdiğini Duyurdu

Mart ayında Nikon’un en son teknolojiye sahip aynasız fotoğraf makinesinin geliştirildiğini duyurmasının ardından Canon, benzer amaçlara sahip olması beklenen EOS R3’ün duyurusunu yaptı. R3 henüz geliştirme aşamasında olduğundan dolayı hakkındaki detaylar az fakat şu anda markanın en iyi aynasız kamerası olan EOS R5’ten üstün özelliklere sahip olacağını tahmin edebiliriz.

canon eos r3
Bu Canon’un Göz Kontrollü AF’ye Sahip İlk Dijital Kamerası Olacak

EOS R3 dikey ve yatay yönlerde çekim yapmayı sağlayan yerleşik dikey tutma yerine sahip ağır bir fotoğraf makinesi olacak gibi görünüyor. Gövde tasarımı ile kontrol düzeni, Canon’un en üst düzey profesyonel DSLR makinesi olan EOS-1D X Mark III’e büyük ölçüde benziyor. Ayrıca toza ve suya karşı da dayanıklı bir gövdesi bulunuyor.

Canon EOS R3 Rakiplerini Geçebilir

Canon, EOS R3 hakkında yaptığı açıklamada yeni model kamerasının arka taraf aydınlatmalı yeni bir 35 mm full frame yığma yapılı CMOS sensör kullanan ilk kamera olacağını, ayrıca görüntü işlemcisi ve elektronik deklanşörünün AF ve AE takibi ile 30 fps çekim yapmaya olanak tanıyacağını söyledi. Ayrıca şirket makinenin otomatik odaklama yeteneklerinden de bahsetti.

Bu, şirketin göz kontrollü AF’ye sahip ilk dijital kamerası olacak ve bu makinede insanlarının gövdeden yukarısının tanınmasını ve iyileştirmeyi sağlamak için derin öğrenme algoritması kullanılarak spor fotoğrafçılığı gibi zorlu durumlarda kayıt alma performansının yükseltilmesi hedeflendi. Şimdilik fiyat ya da çıkış tarihi gibi birçok ayrıntıya dair bir açıklama yapılmadı. Nikon Z9 ve Sony A1 ile beraber profesyonel aynasız kamera rekabetleri başlıyor gibi görünüyor ve Canon EOS R3‘ün daha ileri bir noktaya sahip olabileceği anlamına geliyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu