Güncel

Türkiye’nin Parlayan Yarışçısı Cem Bölükbaşı

Cem Bölükbaşı, genç yaşlardan itibaren hız tutkusunu keşfederek bunu hayatının merkezine koymayı başardı. Henüz 6 yaşındayken babası tarafından fark edilen bu hız tutkusu yine babasının motokros yarışlarına götürmesi ile iyice kamçılandı. 5 yaşında motokros yarışlarına katılan Cem, 6 yaşında Türkiye 1.si oldu. Türk Formula 3, Formula 1, Espor ve GT4 yarışlarına katılan Bölükbaşı, Türkiye’yi hala başarılı bir şekilde temsil ediyor.

Cem Bölükbaşı Kimdir
Bölükbaşı Kimdir?

Cem Bölükbaşı’nın Parlayan Kariyeri

Genç yaşlardan itibaren yarış dünyasında olan Bölükbaşı’nın kariyeri 6 yaşında parlamaya başladı. 2004 yılında karting yarışlarında derece elde eden Bölükbaşı, o zamanlardan itibaren gelecekte başarılı bir yarışçı olacağının sinyallerini veriyordu. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde dijital ortama taşınan yarışlar, Bölükbaşı’nın kariyeri için önemli bir dönüm noktası oldu.

Motokros tutkusunu ve pistlerdeki deneyimini e-spora taşıyarak birçok başarıya imza atan Cem Bölükbaşı, dünya üzerinde örnek gösterilebilecek bir başarı grafiğine sahip oldu. Kariyer basamaklarını ödüllerle teker teker çıkmaya devam eden Cem Bölükbaşı, yaklaşık olarak 80.000 kişinin katıldığı I-Racing yarışlarında 35. olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Daha sonra World’s Fastest Gamer’a katılan Cem Bölükbaşı, F1 Esport’da 70 bin kişi arasından ilk 20’nin içinde yer aldı. Bölükbaşı, bu başarılarının ardından Fernardo Alonso’nun takımında yerini aldı.  

Cem Bölükbaşı
Cem Bölükbaşı’nın Kariyeri

Kariyer basamaklarını hızla çıkmaya devam ederken Türkiye’yi gururlandıracak başarılara imza atan Cem Bölükbaşı, 2017 yılında Abu Dabi’de dünya 5.’si, 2018 yılında Red Bull Toro Rosso Takimi ile birlikte katıldığı yarışta dünya 2.’si olarak ülkemize kupa kazandırdı. Borusan Otomotiv Motospor’un sponsorluğu ile uluslararası yarışlara katılma fırsatı bulan Bölükbaşı, Haziran 2019 yılında gerçek bir yarış pistine çıkma fırsatı yakaladı. Katıldığı yarışta, genel ortalamada 3. yarışta da 5. Sırada yer aldı. İkinci gerçek yarışına ise yine 2019 yılının temmuz ayında katıldı. 

Kendini geliştirmeye devam eden Cem Bölükbaşı 2021 yılında F3 Asya Şampiyonası’na BlackArts Racing Takımı ile katıldı. 15 yarışın hepsinde pistte yer alan genç yarışçı 61 puan ile 9. oldu. Yine 2021 yılında yapılan Euroformula Open Serisi 4. ayak yarışına katılan Bölükbaşı 1. sıraya yerleşerek Türkiye’yi gururlandırdı.  

Sanal Oyunlardan Gerçek Pistlere

Cem Bölükbaşı, kendi Youtube kanalında paylaştığı bir videoda kariyeri ile ilgili gelen sorulara cevap verdi. 2019 yılında kendi kanalına yüklediği videoda küçüklükten beri yarışmayı hayal ettiğini söyleyen Bölükbaşı, bu şansı e-spor sayesinde yakaladığını ve e-sporun kendisi için gerçek pistlerin kapısını açan bir anahtar olduğunu söyledi. Yarışta kullandığı arabanın benzerinin içinde yaptığı röportajda kariyerinde yaşadığı anlara değinen Bölükbaşı, videoda yarışlarda yaşadığı zorluklara, teknik bilgilere ve daha birçok konuya değindi. Peki bu genç yetenek aslında kim? Gelin Bölükbaşı’nın hayatına kısaca göz atalım.  

Cem Bölükbaşı
Sanal Oyunlardan Gerçek Pistlere

Genç Yarışçı Cem Bölükbaşı Kimdir? 

9 Şubat 1998 ‘de İstanbul’da doğan Cem Bölükbaşı kariyerinin ilk adımlarını 5 yaşında attı. Türk Formula 3, Formula 1 Espor ve GT4 yarışçısı olan Bölükbaşı’nın kariyeri babasının Cem’in hız tutkusunu fark etmesiyle başladı. Küçük yaşlardan beri yarışan Bölükbaşı o zamanlardan beri elde ettiği başarılar gelecekte de oldukça başarılı olacağını garantiliyordu. Özellikle araba yarışlarının sanal dünyaya taşınması Cem için dönüm noktası oldu. Küçüklükten beri hayali olan yarışlara sanal dünyada başlayan Bölükbaşı, e-sporda elde ettiği başarılar sayesinde gerçek yarış pistlerinde yerini aldı. 

Lise eğitimini Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde tamamlayan genç pilot, üniversite eğitimini Almanya’da bulunan Carl Benz School of Engineering’de almaya başladı. Makine mühendisliği eğitimi alan Cem Bölükbaşı okulu dondurduğunu ancak eğitimine devam edeceğini verdiği bir röportajda dile getirdi. 4 dil bilen Bölükbaşı, e-sporda dikkat çeken başarıları sayesinde yerli ve uluslararası otoritelerin dikkatlerini çekmeyi başardı. Bu başarılar ona sponsor bulmasında ve yarışlara katılmak için gerekli yatırımı sağlamasında yardımcı oldu. Günümüzde pistlerde Türkiye’ye gurur veren başarılara imza atan Bölükbaşı, küçük yaşlardan bu yana hedefinin büyük olduğunu ve profesyonel hayatını ön plana koyduğunu NTVSpor.net için verdiği röportajda anlattı.  

Cem Bölükbaşı’nın kariyerinin dönüm noktası olan F1 oyunlarıyla ilgili merak ettiklerinizi ve daha fazlasının Teknotomy.com’da bulabilirsiniz.

Elif Beyza Karpuz

Ben Elif Beyza, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik 4. sınıf öğrencisiyim. Yeni medyaya olan merakımı içerik yazarak değerlendirmek için SEO odaklı yazmaya dair kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Okuduğum bölümün yanı sıra şuanda ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi'nde Web Tasarımı ve Kodlama bölümü ön lisans öğrencisiyim.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu