Güncel

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Hepimiz Google’da bir çok arama yapıyoruz. Peki yaptığımız her arama için bir ağaç dikilseydi. Bu çevremiz ve bizden sonra gelen nesiller için çok yararlı olmaz mıydı? İşte Almanya’dan çıkan bir teknoloji şirketi ürettikleri Ecosia adındanki arama motoru ile bunu gerçekleştiriyor. Çevre dostu arama motoru Ecosia üzerinden yapılan her arama sonucunda şirket dünyanın farklı bir noktasına ağaç dikiyor. Şu ana kadar 113604981 ağaç dikilmiş durumda ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia
Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia Nedir ?

Çevre dostu arama motoru Ecosia ilk kurulduğu günden bu güne doğayı korumak için mücadele veren bir teknoloji şirketidir. Şirketi kurarken kar amacı gütmek yerine doğayı korumayı amaç edinen yönetim, şu anda Yağmur Ormanlarının korunması için en büyük destekçilerden bir tanesi konumunda. Yani bu arama motoru üzerinden yapacağınız her arama doğaya bir ağaç olarak geri dönmekte.

Ecosia’nın Tarihçesi Göz Atalım

Ecosia 2009 yılının Aralık ayında Kopenhag’daki BM iklim müzakereleriyle çalışmak üzere üretildi. Daha sonra aradan geçen zamanda çeşitli ağaç dikme programlarına destek verdi. Aralık 2010 tarihine kadar Ecosia’nın mali fonları  WWF Almanya’nın Juruena milli parkını korumak ve genişletmek için kullanıldı. Bu alan daha güzel bir yer haline getirmek için çalışmalarda bulundu ve finansal destek verdi.

Temmuz 2013’den Eylül 2014’e kadar amacı Brezilya’ya 1 milyona aşkın yerli ağaç dikmek olan The Nature Conservancy şirketine yardımda bulundu.

Ocak 2020 tarihinde Ecosia tüm kazancını amacı sadece ormanları restore etmek olmayan ayrıca ormanları yangınlara ahzır hale getiren  ReForest Now’a bağışladı.

Ecosia Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

Ecosia arama motorunun kullanış olarak Google’den pek bir farkı yok . Aynı Google’da olduğu gibi arama kısmına aramak istediğiniz bilgileri yazmanız yeterli. Ecosia’yı Google’dan ayıran temel fark ise aramayı yaptıktan sonra şirketin kazancını nereye harcadığı. Ayrıca Apple cihazlarına gelecek olan iOS 14.3 güncellemesinden sonra Safari ana arama motoru olarak Ecosia’yı seçebileceğinizi de belirtelim.

Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia
Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Ecosia Ücretli Mi?

Ecosia ormanlara oldukça fazla finansal destek vermesine rağmen kullanıcılarından hiç bir maddi yardım beklemeyen bir şirkettir. Yani bedava kullanılabilen bir arama motoru olma özelliğini taşır. Bu kadar finansal yardım yapan bir şirketin kullanıcılardan maddi bir yardım talep etmemesi oldukça takdire şayan bir durum.

Ecosia Browser Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Ecosia tamamen doğayı korumak amacı ile üretilmiş bir arama motorudur.
  • Ecosia tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen bir arama motorudur.
  • Ecosia’nın kullanımı oldukça basittir.
  • Ecosia mobile uygulaması oldukça başarılıdır.
  • Bu şirketin elde etmiş olduğu maddi kazançlar ile birlikte 12 saniye de 1 ağaç dikilebilmektedir.
  • Ortalama bir internet kullanıcısı Ecosia’yı kullanarak ortama 2000 metre kare yeşil alanı koruyabilmektedir.
Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia
Çevre Dostu Arama Motoru Ecosia

Ecosia Şirketi Şu An Neler Yapıyor?

• Ecosia’nın şu an da ki en büyük hedefi Büyük Yeşil Duvarı yeniden eski ihtişamlı haline kavuşturmak
• Ecosia hastalıkların azaltılması için fakir bölgelere yardım gönderiyor
•Ecosia 2019 yılında 800,000’e yakın ağaç dikerek oldukça büyük bir başarıya imza attı.

Ecosia’nın yaptıkları say say bitmez sizde Ecosia arama motorunu kullanarak doğayı korumaya yardım edebilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu