Teknotomy Dosya

Google Chrome Özelliklerini Öğrenerek Tarayıcınızda Profesyonelleşin

Bazı Google Chrome özelliklerini öğrenerek tarayıcınızı daha verimli şekilde kullanabilirsiniz. Gün içerisinde belki de diğer uygulamalardan daha çok web tarayıcısını kullanıyoruz. Google Chrome’un, web üzerinde işimizi hallederken birçok sekme arasında kaybolmamak, zaman tasarrufu etmek ve daha verimli sonuçlar elde etmek için bazı pratik özellikleri bulunuyor. Siz de Chrome’da saklı bu 4 özelliği öğrenerek tarayıcınızı daha profesyonel şekilde kullanabilirsiniz.

Chrome Sekmeleri Gruplama İle Tarayıcınızı Düzenleyin

Pek çok insan gibi siz de internette gezinirken ve araştırma yaparken birden fazla sekmeyi açık tutanlardansanız, bazen aradığınız sekmeyi bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Google Chrome özelliklerinden birisi tam da bu konuda her şeyi düzenli tutmanıza yardımcı oluyor. Chrome sekmeleri gruplama adlı bu özellik, web sitelerini farklı kategorilerde gruplandırmanıza olanak tanır.

Sekmelerinizi farklı kategorilerle gruplandırırsanız, onlarca ayrı sekme görmek yerine yalnızca grupları görürsünüz. Bir sekmeyi ararken de onlarca sekme arasından bulmak yerine ayırdığınız gruplardan birindeki sekmeler arasından bulmanız işinizi kolaylaştırır. Bu Chrome sekmeleri gruplama özelliği biraz Microsoft Edge’nin Koleksiyonlar özelliğine benzerdir.

chrome sekmeleri gruplama
Sekmenin Üzerine Sağ Tıklayarak “Sekmeyi Yeni Gruba Ekle” Deyin

Bir sekmeyi gruba eklemek için sekmenin üzerine sağ tıklayarak “Sekmeyi yeni gruba ekle” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu şekilde yeni bir grup oluşturmuş olursunuz. Mevcut bir gruba eklemek için de yine sekmenin üzerinde sağ tıklayarak “Sekmeyi gruba ekle” diyebilirsiniz. Bir gruptaki sekmeleri çözmek için üzerinde sağ tıklayıp “Grubu çöz” diyebilirsiniz. Chrome sekmeleri gruplamayı kapatmak için de gruba sağ tıklayıp “Grubu kapat” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Web Sitesinde Vurguladığınız Metnin Bir Bağlantısını Paylaşın

Bir web sitesinde uzun makaleler okurken metinden bir parçayı paylaşmak istediğinizde ya da arkadaşınızı okumaya başlamasını istediğiniz paragrafa doğrudan yönlendirmek istediğinizde bu özelliğin ne kadar güzel olduğunu fark edeceksinizdir.  Chrome özelliklerinden ikincisi, alıcı kişinin de Chrome kullanması şartıyla, kişiyi doğrudan seçtiğiniz metne gönderen hızlı bir bağlantı oluşturmanıza imkân tanır.

Bunun için imlecinizle paylaşmak istediğiniz metni vurgulayın ve ardından sağ tıklayıp “Seçili metin bağlantısını kopyala” deyin. Bu şekilde bağlantıyı oluşturup panonuza kopyaladıktan sonra “yapıştır” diyerek göndermek istediğiniz kişi ile paylaşabilirsiniz. Bağlantının üzerine tıklandığı zaman web sayfasının vurguladığınız metin bölümüne gönderilirsiniz ve metnin daha önce seçmiş olduğunuz kısmı sarı renkle vurgulanır.

chrome özellikleri
Metni Seçtikten Sonra Bağlantısını Oluşturun

Chrome’u Diğer Cihazlarınız Arasında Senkronize Edin

Eğer birden fazla cihazda Chrome tarayıcıyı kullanıyorsanız verimliliğinizi artırmanın yollarından biri de Chrome özelliklerinden senkronizasyonu etkinleştirmektir. Senkronizasyonu açmadığınızda her cihazınızdaki Chrome kendi başına ayrı bir dünyadır. Bu, her cihazınızda yer işaretleriniz, geçmişiniz, şifreleriniz, kredi kartı bilgileriniz, uzantılarınız, ayarlarınız ve fazlasının ayrı ayrı yer aldığı anlamına gelir. Tüm cihazlarınız arasında yinelenen tüm bilgileri bir araya getirmek ve güncel tutmak için fazladan vakit harcamanız gerekir.

Bu şekilde zahmet etmek yerine tüm cihazlarınızda Chrome özelliklerinden olan senkronizasyonu açın. Ayrıca neyi senkronize ettiğinizi ve nasıl senkronize edildiğini kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki tarayıcınızda yer alan profil simgesinden “Senkronizasyon açık” seçeneğine tıklayın. Buradan da “Senkronize ettiklerinizi yönetin” seçeneğine tıklayın. Senkronize edebileceğiniz her şeyin uzun bir listesi ile karşılaşacaksınız. Senkronizasyonlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Ayrıca veri gizliliği konusunda endişeleriniz varsa “Şifreleme seçenekleri” kısmından verilerinizi şifreleyebilirsiniz.

Gizli Chrome Özelliklerinden Yararlanın

Google, verimliliğinizi artırabilecek ya da webde gezinme deneyiminizi iyileştirecek birçok yeni Chrome özellikleri eklemeye devam ediyor. Herkesten önce bu en son eklenen özellikleri edinmek isterseniz, Google’ın son resmi onayını vermesini beklemeden bunları kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için Chrome’un “flags” adındaki gizli deneysel özelliklerini açmalısınız.

google Chrome özellikleri
Henüz Yayınlanmamış Chrome Özelliklerini Deneyebilirsiniz

Adres çubuğuna chrome://flags yazarak yeni Chrome özellikleri ile dolu bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Denemek istediğiniz birinin yanındaki kutuya tıklayarak “Enabled” seçeneğini seçin ve ardından Chrome’u yeniden başlatın. Daha sonra her zamanki gibi tarayıcınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer etkinleştirdiğiniz özelliği kapatmak isterseniz aynı yerden bu kez “Disabled” seçeneğini seçmelisiniz.

Tüm bu ipuçları sayesinde Chrome’u daha etkin ve profesyonel şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca Gmail’de profesyonelleşmek isterseniz buradaki veya eğlenceli Google hilelerini öğrenmek isterseniz buradaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu