Güncel

Çift Dokunma Özelliği Android 12 İle Geliyor Mu?

Geçen sene çıkan iddialara göre Google, geçtiğimiz yıl çıkardığı Android 11 geliştirici ön izlemesinde çift dokunma (double-tap) özelliğini getirmeyi planlıyordu. Özellik sayesinde cihazın arkasına çift tıklanarak bazı işlevler gerçekleştirilebilecekti.

Ancak Google Android 11’de böyle bir özellik getirmedi. Fakat son gelen haberler bu özelliğin tamamen rafa kaldırılmadığı yönünde. Zira  Mobile Syrup’ta yer alan habere göre çift dokunma özelliği Android 12 ile kullanıcılarla buluşabilir.

Çift Dokunma Özelliği Android 12 İle Geliyor Mu?
Çift Dokunma Özelliği Android 12 İle Geliyor Mu?

Çift Dokunma Özelliği Android 12 İle Gelebilir

Özellikten ilk bahsedildiği zamanlarda ilk olarak Columbus kod adıyla çıkmıştı. o zamanlar Google asistan ile çalışabiliyor. Fakat bunun yerine farklı özellikler seçemiyordu. Bu özellik Android 2 ile Google’ın pixel cihazlarına gelebilir.

Peki bu özellik ile neler yapılması bekleniyor? İddialara göre bu özellik ile birlikte Google asistan aktifleştirilebilecek, ekran görüntüsü alınabilecek bunlara ek olarak. videoların durdurulup yeniden oynatılması, son uygulamalar penceresinin açılması gibi özelliklerinde kullanıcılar ile buluşturulması bekleniyor.

Google Android 11 ön izlemesini geçtiğimiz şubat ayında kullanıcıları ile buluşturmuştu. Android 12 için de benzer bir sürecin yaşanacağı varsayılırsa çift dokunma özelliğinin Android 12 ile tekrar ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Tabi Google’ın bu özelliği ertelemesi de olası bir durum. Uzun lafın kısası bu özelliğin gelip gelmeyeceği önümüzde ki dönemlerde netlik kazanack.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu