Dijital Pazarlama

Çift Ekranlı İzleyici Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

İnsanların aynı anda birden fazla ekran kullanmasına bağlı olarak gelişen bir terim olan “çift ekranlı izleyici”, aslında tüketicilerin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor. Google Analytics yapmış olduğu bir araştırmada, insanların televizyon izlerken mobil cihazlarını da kullanarak ikili ekran davranışına sahip olduklarını ortaya çıkardı. Çıkan sonuca göre kullanıcılar ilk ekranda televizyon içeriği tüketiyor ve o sırada başka bir ekranda daha vakit geçiriyor.

Çift Ekranlı İzleyici
Araştırma Sonucuna Göre Çift Ekranlı İzleyiciler Çoğunlukta

Çift Ekranlı İzleyiciler Nasıl Avantaja Çevrilir?

Google Analytics tarafından açıklanan verilere göre ikili ekran kullanımına bağlı olarak TV reklamlarının etkisiyle mobil ve tablet cihazlardan yapılan aramaların yüzde 90’ını oluşturuyor. TV reklamlarından kaynaklanan aramaların, mobil cihazlarda görülen ortalama arama verileri ve web trafiğinden yüzde 30-50 aralığında daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Araştırmaya göre TV reklamcılığına yatırım yapan girişimcilerin hedef kitlenin mobil deneyimlerini de dikkate alması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Ayrıca TV reklamının hedef kitleyi web siteye çekmesi kadar, potansiyel müşterilerin aradıklarını web sitesinde kolayca bulabilmesi de önemli bir detaydır. Bundan dolayı girişimcilerin ve işletme sahiplerinin, mobil web sitelerine de gereken özeni vermesi gerekiyor. Web sitesinin kısa sürede yüklenmesi ve optimize edilmiş bir şekilde olması markaya oldukça fazla kazanç sağlayacaktır.

Dijital pazarlama konusuna ilgili ve son gelişmelerden haberdar olmak için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu