Güncel

Çin Hükümeti, Alibaba’nın Medya İmparatorluğunu Yıkmak İstiyor

Jack Ma, Alibaba’yı kurduktan sonra yıllar içinde gelişerek Çin’de Jeff Bezos’un ABD merkezli Amazon’una rakip bir medya portföyü oluşturdu. Ama şimdi Ma’nın medya imparatorluğunun geleceği, milyarderin artan medya nüfuzuna karşı temkinli davranmak isteyen Çin hükümetinin hedefinde bulunuyor. The Wall Street Journal ve Bloomberg tarafından aktarılan habere göre, Çinli yetkililer şirketin kamuoyu üzerindeki etkisinin artmasından doğan endişeleri nedeniyle medya varlıklarından bazılarını elden çıkarma talimatı verdi.

alibaba medya varlıkları
Jack Ma, Endişeleri Yatıştırmak İçin Haber Kuruluşunun Editoryal Bağımsızlığını Korumaya Söz Verdi.

Teknoloji firmasının, 118 yıl önce Hong Kong’da İngilizce dilinde yayınlanmaya başlayan gazete South China Morning Post’u satın aldığını duyurmasının ardından şirketin medya yatırımlarına yaptığı keşifler, incelemeye alındı. Çin’deki kayda değer medya holdingleri arasında Alibaba’nın finansal teknoloji ortağı Ant Group tarafından desteklenen, New York listesinde yer alan teknoloji haber sitesi “36Kr” ve Alibaba ile stratejik bir anlaşması olan devlete ait “Shanghai Media Group” yer alıyor.

Alibaba’nın Medya İmparatorluğunun Büyümesindeki Endişelerin Sebebi Ne?

Eleştirmenler, Alibaba’nın Asya’nın önde gelen gazetelerinden olan South China Morning Post’taki hissesini sorgularken Jack Ma, endişeleri yatıştırmak için haber kuruluşunun editoryal bağımsızlığını korumaya söz verdi. Ünlü e-ticaret şirketi diğer medya anlaşmalarında, yayınlarla dijital işbirliği potansiyeline odaklandı. Mesela, Shanghai Media Group’un bir finansal veri platformu geliştirmesine yardımcı olmak için verilerini ve bulut bilişim uzmanlığını kullanma sözü verdi.

Ayrıca şirket, Çin’in Twitter eşdeğeri bir sosyal ağ platformu olan Weibo’dan ve Çinli gençler arasında popüler bir video sitesi olan Bilibili’den de önemli paylar alıyor. Weibo’nun geçen Haziran ayında Alibaba’nın bir yöneticisinin evlilik dışı ilişkisiyle ilgili çok sayıda gönderiyi sildiği ortaya çıktığından dolayı endişeler arttı. Kısa bir süre sonra da, çevrimiçi iletişim düzenine müdahale ettiği için kınandı.

Tüm bu olayların üzerine Çin hükümeti, internet ekonomisinde yoğunlaşmış güce yönelik bir baskı dalgası başlattı. Antitröst (rekabeti düzenleyen yasa) düzenleyicileri Aralık ayında, geçmiş satın almaları gümrükleme için bildirmediklerinden dolayı sırasıyla Alibaba ve Tencent‘e küçük miktarda bir para cezası kesti. Şirketin ödüllü medya varlıklarından hangisinin atılması gerektiği ise henüz belli değil.

Kaynak
China wants to dismantle Alibaba’s media empire: reports

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu