Güncel

Çin Hükümeti E-Ticarete Düzenleme Getiriyor

Çin hükümeti e-ticaret firmalarının ülkesindeki gücünü sınırlamak için harekete geçti. Hükümetin yeni düzenlemesi özellikle e-ticaret şirketlerinin tekelini kırmayı amaçlıyor. Bu da Pekin’in dijital platformların gittikçe çoğalmasından rahatsız olduğu gerçeğini yansıtıyor.

Çin Hükümeti E-Ticaret
Çin Hükümeti E-Ticarete Düzenlemesi Yapmayı Planlıyor

Alibaba, Ant Group ve Tencent’in toplam piyasa değerinin 2 trilyon doların üzerinde olması ve Çin’de tamamı hükümete ait olan Bank of China’nın değerinden çok daha fazla olması dikkat çekiyor. Hükümet tarafından hazırlanan tasarının Bekarlar Günü (11’inci ayın 11’inci günü)’nden hemen önce açıklanması hisselerin değerinde düşüşe sebep oldu.

Çin Hükümeti E-Ticarete Nasıl Bir Düzenleme Getiriyor?

E-Ticarete Düzenleme
Çin Hükümeti E-Ticarete Düzenleme Getiriyor 1

Piyasa Düzenleme Kurulu (SAMR) tarafından hazırlanan taslak, teknoloji sektöründe rekabet karşıtı uygulamaları tanımlamaya yönelik ilk girişim olarak nitelendiriliyor. Uygulamaya konulacak olan yeni kurallar, şirketlerin hassas tüketici bilgilerini paylaşmasını ve küçük rakipleri ortadan kaldırmak için iş birliği yapılmasını önlemeyi amaçlıyor.

Yeni düzenlemeler ile büyük şirketlerin küçük şirketleri kendileriyle anlaşma yapmaya zorlamasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Özellikle Alibaba, küçük şirketler ve rakipleri tarafından bu tür davranışlarda bulunmasından dolayı suçlanıyor. SAMR, kamuoyundan ay sonuna kadar yeni düzenlemeler ile ilgili görüş bildirmelerini istedi.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu