Güncel

Facebook’ta Fake Reklam: Clubhouse PC Uygulaması

TechCrunch’a göre siber suçlular, masum müşterilere dolandırıcılık materyalleri bulaştırmak için bilgisayar kullanıcıları için Clubhouse PC uygulaması olarak gizlenmiş bir dizi Facebook reklamı koydu. Çarşamba günü TechCrunch’a, yalnızca iPhone’larda erişilebilen sesli sohbet uygulaması Clubhouse gibi davranan Facebook gruplarında birkaç Facebook reklamı gösterildi . Bu eklentiler açıldığında, bir kişi ekran görüntüsünün görüneceği sahte Clubhouse web sitesine götürülecek ve kötü amaçlı uygulamayı yüklemek için bir bağlantı verilecektir.

Clubhouse PC Uygulaması
Clubhouse PC Uygulaması Nedir?

Facebook’ta Clubhouse PC Uygulaması Reklamı Neden Verildi?

Kötü amaçlı uygulama etkinleştirildiğinde, sırada ne olduğu hakkında bilgi almak için bir komut ve kontrol sunucusuna bağlanmaya çalışır. Bir sandbox araştırmasına göre, kötü amaçlı yazılım açığa çıkan bilgisayara fidye yazılımı ile saldırmaya çalıştı. Bir gece içinde, Rusya’daki tüm sahte Clubhouse web siteleri kaldırıldı. Sonuç olarak, kötü amaçlı yazılım çalışmayı durdurdu.

Siber suçluların, yaygın olarak kullanılan uygulamaların popülerliğinden yararlanmak için kötü amaçlı yazılım kampanyaları tasarlaması alışılmadık bir durum değildir. Yalnızca davetle kullanılabilen bir uygulama olan Clubhouse, kısa süre önce dünya çapında 8 milyon indirmeyi aştı. Yüksek talep nedeniyle, Clubhouse’un kapılı duvarlarını ve uygulamanın yasaklandığı devlet sansürünü atlayabilecek yasadışı sürümler oluşturmak için yazılımı tersine çevirmeye başlayan bir yarış başladı.

Sahte kulüp evi reklamları gösteren Facebook sayfaları, yayınlandığında sadece birkaç yüz beğeni aldı, ancak yine de dahil oldular. Facebook, temasa geçtiğinde, Clubhouse web sitelerinin sahte web sitelerine yönlendiren reklamlara kaç kişinin tıkladığını söylemeyi reddetti.

Salı gününden bu yana Facebook grubunda en az 9 reklam yayınlandı. Bazı ilanlara göre Clubhouse “artık PC’de kullanılabilir” ve bir diğeri kurucu ortaklar Paul Davidson ve Rohan Seth’in bir resmini sergiliyordu. Clubhouse’dan gelen yorum talebi yanıtlanmadı.

Reklamlar Facebook’un Reklam Kitaplığından kaldırıldı, ancak kopyalar orada. İlk etapta Facebook’un reklamları nasıl onayladığı hala net değil. Facebook gizlilik politikası reklamları geçti ve bunların Facebook gruplarında yayınlanmasına izin verdi.

Kaynak
Facebook allowed advertisement of a fake ‘Clubhouse for PC' program that was injecting malware

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu