7 Soruda Popüler Clubhouse Uygulaması

2020 yılında piyasaya sürülen Clubhouse uygulaması, son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi. Sadece davetiye sistemi ile yeni üye kabul eden uygulama, diğer sosyal medya platformlarından oldukça farklı bir deneyim sunmakta. Her geçen gün üye sayısı ve popülaritesi artan Clubhouse hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Gelin Clubhouse nedir?, Clubhouse nasıl kullanılır? ve daha birçok sorunun detaylı cevaplarına birlikte bakalım.

1- Clubhouse Uygulaması Nedir?

iOS kullanıcıları için sunulan Clubhouse uygulaması, ses tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Podcast ve Snapchat karışımı şeklinde düşünülebilecek uygulamada, sesli bir şekilde sohbet edebiliyorsunuz. Sohbetinizin bitmesinin ardından ise sesler kayboluyor. Yani Clubhouse, üyelerinin sesli bir şekilde iletişim kurmasını sağlıyor. İsterseniz uygulamada sadece dinleyici konumunda bulunabilir isterseniz de konuşmalara dahil olarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Clubhouse Uygulaması Nedir?

Clubhouse kendisini; insanların eğlenebileceği, öğrenebileceği, anlamlı bağlantılar kurabileceği ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurabileceği, özgün bir konuşma ve ifade alanı olacak şekilde tasarlandı, şeklinde tanımlıyor. Ayrıca uygulamanın daha geniş bir kitleye yayılmasıyla daha çok gelişmesini beklediklerini de belirtiyor. Bundan dolayı kullanıcılarından geri bildirim veya öneri almayı istediklerini de ifade ediyor.

Ayrıca Clubhouse uygulamayı kullanırken dikkate alınması gerektiğini düşündüğü beş ilkeyi de kullanıcılarına belirtiyor. Bu beş ilke şu şekildedir:

2- Clubhouse Üyelik Sistemi Nasıl Çalışır?

Clubhouse üyelik sistemi şu an için sadece iPhone kullanıcıları tarafından, davet gelmesi üzerine kullanılabiliyor. Yani uygulamayı indirip direkt kullanamıyorsunuz. Uygulamaya erişim sağlayabilmeniz için bir Clubhouse kullanıcısının size davetiye göndermesi gerekiyor. Yeni kullanıcılara iki davetiye veriliyor ve uygulamayı kullandıkça kullanıcılara verilen davetiye sayısı artıyor.

Peki Clubhouse uygulamasına davetiye olmadan erişim sağlayamaz mısınız? Bu soruya tam olarak erişim sağlayamazsınız demek yanlış bir cevap olur. Çünkü uygulamayı cihazınıza indirmenizin ardından kullanıcı adı seçip SMS yoluyla hesap doğrulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu artık içerde olduğunuz anlamına gelmiyor. Çünkü bu şekilde hesap doğrulamanızı gerçekleştirdikten sonra Clubhouse üyelik için sizi bekleme listesine alıyor.

3- Clubhouse Uygulamasının Kuralları Nelerdir?

Clubhouse, yukarıda verilen kuralların ihlal edilmesine şahit olunması durumunda bunu bildirmek için Gizlilik Politikası ve Hizmet Koşulları’nın bağlantısını paylaşıyor. Ayrıca kullanıcıların soruları, geri bildirimleri veya önerileri olması durumunda bunları da bildirmeleri için bir mail adresi de paylaşıyor.

4- Clubhouse’da Roller Nasıldır?

Clubhouse uygulamasında sohbetler odalarda gerçekleşir. Üyelik erişiminiz gerçekleştikten sonra uygulama içerisinde ilginizi çeken pek çok farklı konudaki sohbet odalarına konuşmacı veya dinleyici olarak dahil olabilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisinde bir oda açmanız durumunda moderatör siz olursunuz. Bir moderatör olarak sohbeti yönlendirebilir ve odada yürütülen sohbetin içeriği – tarzı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olursunuz.

Clubhouse Üyelik Nasıl Oluyor?

Sohbet odasına konuşmacı olarak dahil olan kullanıcıların ilki odayı açan moderatördür. Odaya dahil olan diğer kullanıcılar dinleyici konumunda odaya katılım sağlar. Oda içerisinde dinleyici konumunda katılanların konuşmak istemesi durumunda sohbette sağ altta bulunan düğmeye dokunarak elini kaldırabilir. Böylece moderatör dinleyicinin, konuşmaya dahil olmak istediğini anlar.

5- Clubhouse Uygulaması Hangi Kişisel Verileri Topluyor?

WhatsApp gizlilik politikasının değişmesinin gündeme gelmesiyle sosyal medya kullanıcıları, kullandıkları uygulamaların hangi verileri topladığını merak etmeye başladı. Clubhouse uygulaması’da topladığı verileri Gizlilik Politikası’nda açıklıyor. Bu veriler şu şekilde sıralanabilir:

Clubhouse Uygulaması Hangi Verileri Topluyor?

Gizlilik Politakası’nın Türkiye’de bulunan kullanıcıları ilgilendiren Uluslararası Kullanıcılar maddesi ise şu şekildedir:

6- Clubhouse Uygulaması Topladığı Verileri Nasıl Kullanır?

Kişisel Verileri bir araya getirebilir ve toplu bilgileri Hizmetimizin etkinliğini analiz etmek, Hizmetimize özellikler eklemek ve Hizmetimize özellikler eklemek ve diğer benzer amaçlar için kullanabiliriz. Ayrıca, zaman zaman Hizmetimizi kullananların genel davranışlarını ve özelliklerini analiz edebilir ve genel kullanıcı istatistikleri gibi toplu bilgileri olası iş ortaklarıyla paylaşabiliriz. Hizmet aracılığıyla, çerezler aracılığıyla ve bu Gizlilik Politikasında açıklanan diğer yollarla toplu bilgileri toplayabiliriz.

Clubhouse Gizlilik Politikası

7- Clubhouse Uygulamasının Yaratıcıları Kimdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün COVID-19’u küresel salgın ilan etmesinden iki hafta sonra San Francisco merkezli kurulan Clubhouse, Nisan 2020’de kullanıma açıldı. Uygulamanın kurucuları Stanford Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi almış olan Paul Davison ve Rohan Seth’dir. Kurucular uygulamanın çıkış noktasının, daha insani hissettiren bir sosyal deneyim sağlamak olduğunu söylüyor.

Clubhouse uygulaması, ilk yatırımını Andreessen Horowitz’ten aldı. Bu yatırımın ardından şirketin değeri 100 milyon dolar oldu. Ocak 2021 itibariyle ise Clubhouse’un 180’i aşkın yatırımcısı bulunuyor. Ayrıca uygulama haftalık 2 milyon aktif kullanıcı sayısını da geçmiş durumdadır.

Son olarak Clubhouse android cihaz kullanıcıları için henüz kullanılabilir durumda değildir. Clubhouse android için yapım aşamasında olduğu söyleniyor ancak ne zaman geleceğine dair net bir bilgi bulunmuyor. Clubhouse davetiye sisteminin android cihazlara geldiğinde de devam etmesi bekleniyor.

Exit mobile version