Siber

Video Oyunlarının Zararlarından Siber Zorbalık

Video oyunlarının zararları arasında çocuklara karşı yapılan siber zorbalık da bulunuyor. Video oyun endüstrisi yıllar içinde muazzam bir şekilde gelişti. Ancak popülerlik kazanan her şeyde olduğu gibi dünyanın küçük bir kısmı her zaman başkalarına zarar vererek onu kendi avantajları için kullanmaya çalışacağından dolayı çok da güvenli bir ortam değildir.

Çevrimiçi oyun sayısı giderek arttıkça, dünyanın her yerinden bilgisayar korsanları artık kullanıcıları çevrimiçi olarak kolayca manipüle etme ve hackleme fırsatı elde etti. Mary Land Üniversitesi’nden bir vaka çalışması, bilgisayar korsanlarının 39 saniyede bir siber zorbalık yaparak saldırdığını gösterdi.

Siber Zorbalık Video Oyunlarının Zararlarından Mıdır?
Siber Zorbalık Video Oyunlarının Zararlarından Mıdır?

Çocuklar Üzerinde Video Oyunlarının Zararları Nelerdir?

Bu günlerde hacklemenin en büyük nedeni, kişisel bilgilerini çevrimiçi paylaşan kişilerdir, birçok site kaydolurken sizden kişisel bilgilerinizi girmenizi ister. Bu şekilde bilgisayar korsanlarının verilerinize erişmesi daha kolay hale geldi ve çağ artık çevrimiçi oyun çağıdır. Bu nedenle insanlar oyun oynarken arama sırasında birbirleriyle iletişim kurar ve bazen “çevrimiçi arkadaşları” olur. Siber zorbalık örneklerinden biri olarak aynı çevrimiçi arkadaşlar, mahremiyetinizi ihlal etmenin nedeni olabilir. Ayrıca, çoğumuz tüm hesaplarımızda aynı şifreleri kullanıyoruz, böylece onu hatırlamamız daha kolay oluyor.

Siber zorbalık türlerinden olan tacize uğramanın veya potansiyel olarak çevrimiçi saldırıya uğramanın en yaygın yolları, bilgisayar korsanının hesaplarınıza erişmek ve oyun yazılımınıza zarar vermek için bir virüse girdiği enfeksiyonlardır. Siber zorbalık örneklerinden biri olarak bazıları, e-postalarınızı ve şifrelerinizi hackleyerek hesabınızı ele geçirir ve daha önce de söylediğimiz gibi, insanlar aynı şifreyi birçok site için kullanma eğilimindedir, bu yüzden doğal olarak bir hesap bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildiğinde artık başka bir hesaba erişebilirler. Sizinki aynı şifre üzerinde çalışıyorsa, bu siber zorbalık türlerinden “hesap devralma” dır. Hacklemenin çok kolay bir yolu var, siber meraklılar, hakkında hiçbir fikriniz olmayan mikrofonlar ve kameralar aracılığıyla çevrimiçi sohbetinize girerek kişisel verilerinize erişebilirler.

oyunlarin zararlari
Video Oyunlarının Zararlarından Siber Zorbalık 1

Bu neslin yetişkinleri hala dikkatli olsalar ve kendilerini bu tür davranışlardan nasıl koruyacaklarını biliyor olsalar da web’de hala bu dünyanın nasıl işlediğini bilmeyen ve aslında saldırıya uğrayan birçok küçük var. Bu hiçbir şekilde çocukların çevrimiçi oyun oynamalarının engellenmesi gerektiği anlamına gelmez, serbestçe oynamalarına izin verilmelidir. Ancak ebeveynleri çocuklarının internette ne yaptığını yakından takip etmelidir. Ebeveynlerin çocuklarını video oyunlarının zararlarından yani çevrimiçi tacizden koruyabilmelerinin yolu, bu tacizcilerin çocuklara nasıl saldırdığını bilmektir. Siber zorbalık, çocuklar arasında çevrimiçi tacizin en yaygın ve en kolay yollarından biridir.

Saldırganlar, çocuklarla nöbetçi bir oyun oynarken, çocuk hakkında bilgi edinmek ve onları manipülasyonlar ve tehditler yoluyla taciz etmek için kendi yararlarına kullanırlar ve saf olmayan çocuklar korkar ve kolayca pes ederler ve hatta bazen çocuğu onlarla kişisel olarak buluşmaya çekerler. Ebeveynler çocuklarıyla yaşamları hakkındaki bilgileri yabancılarla paylaşmamaları konusunda konuşmalı ve oyunda neler olup bittiğine dikkat etmelidir.

Ebeveynler ayrıca, video oyunlarının zararları olabileceğinin bilincinde olmalıdır. Yetkisiz birçok web sitesi siber zorbalık türlerinden biri olan uygulama satın alma işlemlerinde banka hesaplarını veya kredi kartı numaralarını ister, bu nedenle çocuklar, herhangi bir aksiliği önlemek için her zaman ebeveynlerin rehberliğinde bu tür bilgilerle kaydolmalıdır. Böyle önlemler alınarak siber zorbalık örnekleri bir nebze de olsa engellenebilir.

Kaynak
Cyber Security Risks Through Online Video Gaming and Ways to Be Safe (infographic)

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu