Güncel

Dünyadaki COVID-19 Aşılama Sayılarını Merak Ediyor Musunuz?

COVID-19 Salgın tüm dünyada hâlâ devam ediyor ve bu süreç çoğumuzda tükenmişliğe neden oluyor. Neyse ki bilim insanlarının ve araştırmacıların özverili, yoğun çalışmaları sayesinde birçok aşı onaylandı ve artık milyonlarca insan her gün aşılanabiliyor. Birçok koronavirüs takipçisi ise, aşılama ayrıntılarını gösterge tablolarına ekliyor. Peki, siz de hem diğer ülkelerdeki hem de Türkiye’deki COVID-19 vaka sayılarını ve dünyada ve Türkiye’de kaç kişi aşılandı bilmek ister misiniz?

Bing COVID-19 izleyicisi
Bing COVID İzleyicisinde Dünyada ve Türkiye’de Kaç Kişi Aşılandı Görebilirsiniz

COVID-19 Aşısıyla Dünyada ve Türkiye’de Kaç Kişi Aşılandı Öğrenebilirsiniz

Geçtiğimiz yıl oldukça popüler hale gelen Bing COVID izleyicisinde artık “Aşılar” kısmı da bulunuyor. Bu yeni sekme aracılığıyla, diğer ülkelerdeki ve bölgelerdeki aşı dozlarının sayısının ne kadar olduğunu görebiliyor veya sadece Türkiye’de kaç kişi aşılandığı gibi istatistiklere göz atabiliyorsunuz. Hazırlanan bu gösterge panosu; bölgelere, onaylı aşılara ve program hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz kaynaklara göre toplam aşı sayılarını gösterir.

Ayrıca Bing koronavirüs izleme paneli, size aşılarla ilgili en son yayınlanmış olan yerel haberleri de gösteriyor. Eğer Google arama motorunda, “COVID-19 aşısı” gibi terimler aratırsanız, orada da aşı sayılarını görebiliyorsunuz. Şirket, Johns Hopkins Üniversitesi’nin COVID-19 veri merkezi ve Our World In Data gibi kaynaklardan bilgi alıyor.

covid-19 google aşı istatistikleri
Google Arama Motorundan Da Vaka ve Aşı İstatistiklerine Ulaşmak Mümkün

Google kontrol paneli, kullanışlılık yönünden Bing’in kontrol paneline benziyor. Üstelik bu panelde verilerini sık sık incelemek istediğiniz bazı ülke ve bölgeleri sabitleyebiliyorsunuz. Google istatistik tablosu verileri bazı bölgeler için bir veya iki günlük olarak sunuluyor. Bu tarz bilgi panolarının yanı sıra şirketler, insanlara aşı merkezleri bulmalarında da yardımcı olmaya çalışıyor.

Geçen ay Apple, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Haritalar uygulamasında en yakın aşı merkezlerini göstereceğini duyurdu ve aynı şekilde Facebook da insanların COVID-19 aşısı bulmasına ve randevu almasına yardımcı olacak bir çalışma sürdürüyor. İlgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu