Güncel

Covid-19’dan Faydalanan Milyarderler

Dünya 1 Ocak 2020 tarihinde yeni bir virüs ile karşılaştı ve bu virüs çoğu insanın hayat düzenini değiştirdi. Bu virüs ile insanlar ve ekonomi içe kapandı bir sürü firma battı ve batmaya devam ediyor. Özellikle ülkemizde birçok firma kapandı veya kredilerle kapanma süresini erteliyor. Dünya genelinde birçok ülke ekonomisinde küçülmeleri görebiliyorsunuz.

Covid-19 süreci boyunca insanlar evlerinde vakit geçirmeye filmler, alışverişler yapıyor ya da çeşitli eğlenceler arayışına giriyordu. Bu süreçte bile para kazananlar ya da servetlerine servet katan birçok milyarder oldu. Covid-19 süresi boyunca dünyadaki milyarderlerin serveti yüzde 27,5 artış göstererek 10,2 trilyon dolara ulaştı.

Covid-19' dan Faydalan Milyarderler
Covid-19′ dan Faydalan Milyarderler

İsviçre Bankası UBS’ nin yaptığı araştırmaya göre 2017 yılında 8,9 trilyon dolar zirve bir rakam iken 2020 yılının Nisan – Temmuz ayları arasında zirvedeki rakam değişerek 10,2 trilyon dolar oldu.

Sadece milyarderlerin servetleri değil milyarder sayısında da bir artış söz konu oldu. 2017 yılında 2158 iken 2020 yılında 2189 sayısında ulaştı. Bu süre içerisinde en büyük servet artışı sağlık, teknoloji ve sanayide oldu. Bu sektörde yer alan milyarderler servetlerini yüzde 34 ila 44 arasında artış gösterdi.

Jeff Bezos
Jeff Bezos

UBS küresel aile başkanı Josef Stadler, ‘zengin insanların Covid-19 süresi boyunca krizi fırsata çevirdiğini, dünyadaki çoğu hisse senedi piyasasının kapandığını ama milyarderler daha fazla şirket hisse senedi alma cesareti gösterdiklerini’ kaydetti.

Covid-19 Süresi Boyunca En Fazla Kazanan Elon Musk

UBS’ nin raporunda milyarderlerin servet sıralaması yer almıyor olsa da dünyanın en zengin insanı olan Amazon kurucusu ve CEO’ su Jeff Bezos’ un servetinin 189 milyar dolara ulaştığını belirtti. Tesla’ nın kurucusu Elon Musk ise servetini en fazla arttıran milyarder oldu. Bu rakamın 76 milyar dolar olduğu belirtildi. Yeni artışla Elon Musk’ ın serveti 103 milyar dolara yükseldi.

Elon Musk
Elon Musk

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu