Girişim Yatırım

Salgın Sürecinde Tüketici Davranışları

Google, COVID-19 salgın sürecinin değiştirmiş olduğu alışveriş alışkanlıklarını ve tüketici davranışlarını daha iyi anlamak adına dünya çapında bir anket gerçekleştirdi. Araştırmada dikkat çeken konu tüketicinin fiziksel mağaza deneyimini temassız ödeme gibi seçeneklerle daha dijital tercih etmesi oldu.

Covid-19 Tüketici Davranışları
Salgın Sürecinde Tüketici Davranışları

Yılbaşı sezonu e-ticaret için genel olarak oldukça yoğun bir dönem oluyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da alışveriş yapan tüketicilerin büyük bir çoğunluğu alışverişleri için üç veya daha fazla kanal kullandı. Üstelik alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 60’ı alışverişlerini online olarak gerçekleştirdiğini belirtti. Bu yıl ise içerisinde bulunulan pandemi süreciyle bu rakamların artacağı tahmin ediliyor.

Tüketici Davranışları Ne Yönde İlerliyor?

Tüketici Davranışlarının Değişimi
Tüketiciler Temassız Ödeme Seçeneğinin Çoğalmasını Talep Ediyor

Günümüzde tüketiciler mağazadan alışveriş yapacağı zaman bile öncesinde online araştırmalarını gerçekleştiriyor. Yani pandemi döneminden önce de mağazada alışveriş yapacak kişiler için süreç mağazaya gitmeden başlıyordu. Bunun sebebi de tüketicilerin alacakları ürüne internetten karar verdikten sonra fiziksel olarak görmek, dokunmak istemesine bağlanıyordu. Ancak COVID-19 salgınıyla alışverişin bu ikinci safhası birçok tüketici için ortadan kalktı.

Tüketiciler sağlıkları için endişelenmelerinden dolayı mağazadan alışveriş yapmayı tercih etmiyor. Bu durum da tüketiciler, arabaya teslimat, temassız ödeme gibi alternatiflerin yaygın hale gelmesini talep ediyor.

Tüketici davranışları incelendiğinde alışveriş yapanların yüzde 70’inin alışverişlerini daha erken saatlerde yapmayı tercih ederek kalabalıktan uzak durmayı amaçladıklarını gösteriyor. Ayrıca tüketicilerin yüzde 80’inin alışverişlerini birleştirerek mağazalara daha az uğramayı tercih ettikleri görülüyor. Online ve mağaza alışverişlerinde birçok dalgalanmalar yaşanmasından dolayı, perakendeciler, müşterilerin kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için dijital stratejilerini iyileştirmelidir.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu