Teknotomy Dosya

Daha İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Akıllı telefonlarımızın kameralarının daha iyi hale gelmesiyle beraber birçok insan daha iyi fotoğraf nasıl çekilir, diye düşünmeye başladı. Dijital fotoğrafçılığın yaygınlaşması herkesin iyi fotoğraflar çekebilmesine olanak tanıdı. Artık herkes daha çok fotoğraf çekiyor ve sosyal medyada paylaşıyor. Çekilen fotoğraflar yeteri kadar iyi değilse de suç genelde kameranın oluyor. Ancak hemen kaliteli olduğunu düşündüğünüz yeni bir kamera almak yerine, birkaç püf noktaya dikkat ederek fotoğrafların kalitesini arttırabilirsiniz.

iyi fotoğraf nasıl çekilir
Daha İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? İşte 10 Muhteşem Öneri

1-Temel Kompozisyonu Belirleyin

En iyi fotoğraf nasıl çekilir, merak ediyorsanız öğrenmeniz gereken ilk şey kompozisyondur. Bir fotoğrafın olmazsa olmazı kompozisyon, yani kadrajınızdaki öğelerin konumudur. Düzenli bir kompozisyon için öğrenmesi çok kolay olan Üçler Kuralı ya da Üçte Bir Kuralı olarak adlandırılan kuralı kullanabilirsiniz. Temel olarak, çekim ekranınızın eşit aralıklarla yatay ve dikey olmak üzere iki çizgiyle 9 ayrı eş kareye bölündüğünü hayal edin.

Günümüzde birçok cihaz bu kılavuz çizgilerini ayrı bir özellik olarak sunuyor. Ana görüntünüzün bu 9 eş kareye bölündüğünü hayal edin ve fotoğrafınızın öznesini çizgilere ve kesişmelere göre hizalamayı deneyin. Güç noktası ya da çarpıcı nokta denilen kesişim noktalarına diğer nesneleri denk getirmeyi deneyebilirsiniz. Her zaman bu şekilde denk gelmese de yakın olacak şekilde ayarlamayı düşünebilirsiniz. Böylece öznenizin merkezde olduğu daha düzenli ve dikkat çeken güzel fotoğraf çekmeyi başarabilirsiniz.

iyi fotoğraf nasıl çekilir
İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? – Kompozisyonunuzu Belirleyin

2-Pozlama Hatalarının Telafi Etmeyi Deneyin

Eğer tamamen manuel bir modda çekim yapmıyorsanız genellikle dijital fotoğraf kameranız çekiminizin ne kadar karanlık veya aydınlık görünmesi gerektiğini anlayabilir. Örneğin kar fotoğrafı ya da güneşli bir gökyüzünü fotoğraflarken kameranız otomatik olarak bunu ayarlayabilir. Bunun yanı sıra kendiniz de çekiminize özel modlardan birini seçerek daha doğru bir otomatik ayarlamadan faydalanabilirsiniz. Bunun haricinde kendiniz manuel aydınlık ve karanlık dengesini manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

3-Doğru Modu Belirleyin

En iyi fotoğraf nasıl çekilir, sorunun cevaplarından biri de çekiminizde doğru modu seçmenizle ilgilidir. Hızlı hareket eden nesneleri fotoğraflarken kameranızın fotoğraf çekme hızını arttırabilirsiniz. Deklanşör Önceliği (S veya Tv) moduna alarak fotoğraf çekme hızınızı 1/25 saniye ya da daha hızlısına ayarlayabilirsiniz. Böylece hareketi dondurmanız mümkün olur ve hareketten kaynaklı o bulanıklık olmadan güzel bir fotoğraf elde etmiş olursunuz.

Işık seviyesinin düşük olduğu bir ortamda merceğinize daha fazla ışık girmesi için Diyafram Öceliği’nin A veya Av modunu kullanabilirsiniz. Manzara çekimlerinizde derinliği arttırmak için merceğin irisini kapatabilirsiniz. Eğer DSLR kamera kullanıcısıysanız A ya da  S modlarını kullanma ihtimaliniz yüksektir. Bas-çek kameralar ise çoğunlukla spor, manzara, gece modu gibi aktivitelere özel modlar içerir. Modlardan size uygun olanını seçmek güzel fotoğraf çekmenize yardım edecektir.

fotoğraf düzenleme güzel fotoğraf çekme
İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? – Uygun Modda Çekim Yapın

4-Aydınlatmaya Önem Verin

Güzel fotoğraf çekmek için ışığınızın yeterli olup olmadığına ve nereden geldiğine dikkat etmelisiniz. Açık havada çekim yaparken korkunç bir parlamanın olduğu portre fotoğraflar istemiyorsanız kişilerin arkalarından güneşin vurmamasına dikkat etmelisiniz. Yine de bu şekilde bir çekim gerçekleştirmek istiyorsanız önden vuran ışığın daha fazla olduğundan emin olmak için dolgu flaşı kullanabilirsiniz. Aydınlık bir günde otomatik olarak etkin olmayacağı için manuel olarak flaşınızı açmanız gerekebilir.

5-Flaşınızı Akıllıca Kullanın

Bazen, bazı fotoğraflar, fotoğraftaki kişilerin yüzünde parlayan ışık nedeniyle korkunç bir hal alabilir. Flaş kullanarak çektiğiniz fotoğraflarda arkadaşlarınız hayalet gibi çıkıyorsa çekerken biraz yakın durmuş olabilirsiniz. Biraz geriye gidip gerekirse zoom yaparak fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Eğer hâlâ çekimlerinizin çok parlak ya da çok karanlık olması gibi sorunlar yaşıyorsanız flaş kullanımınızın doğru bir seçenek olup olmadığına emin olabilirsiniz. Biraz ışıkla gölgeleri doldurarak daha güzel fotoğraf çekmeyi başarabilirsiniz.

fotoğraf shoplama
İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? – Doğru Zamanda Doğru Flaş Kullanın

6-Bakış Açınızı Değiştirin

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir, sorusunun en can alıcı cevabı bakış açısını belirlemektir. Birçok çekimde iki ayak üzerinde durarak göz hizasından çekim yapmak iyi olsa da her zaman en iyisi değildir ve bazen de sıradandır. Farklı açıları denemek ve nesnenize değişik bakış açısı kazandırmak çektiğiniz fotoğrafın daha çekici ve kaliteli görünmesini sağlayabilir. Kameranızın eğilebilir ekranı yoksa bile siz göze çarpan bir şeyi yaklarken kameranın konumuyla oynamayı ya da yere eğilmeyi deneyebilirsiniz.

7- Beyaz Dengesine Dikkat Edin

Çekim yaptığınız makine ortamın ışığına göre kendisi beyaz dengesini otomatik olarak ayarlamaya çalışacaktır. Çünkü değişik ışık, farklı renk türleri verir. Örneğin; güneş ışığı çok maviyken tungsten aydınlatması arı ve floresan ise biraz yeşil türdedir. Çoğu zaman kameranız ortamın ışığını algılar ve fotoğrafların rengini doğal olacak şekilde belirler. Ancak beyaz dengesi doğru olmadığında, renkler olması gerekenden farklı görünerek hatalı bir sonuç elde etmenize neden olabilir.

Karışık ışık altında çekim yapıyorsanız ve cihazınız bu konuda zorlanıyorsa beyaz dengesini manuel olarak ayarlamalısınız. Ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamaları ile bunu sonradan düzeltebilirsiniz. Fakat en başında ayarlamış olmanız daha avantajlıdır.

8-Tripod Veya Monopod Kullanın

en iyi fotoğraf nasıl çekilir
İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? – Tripod veya Monopod Kullanın

Bazen güzel fotoğraf çekmek için daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir. Tripod kullanarak kadrajınızı daha iyi ayarlayabilir ve kameranızı dengede tutabilirsiniz. Gerektiğinde otomatik zamanlayıcıyla birlikte kullanabilirsiniz. Bir bas-çek makine için alacağınız herhangi bir tripod yeterli olabilecekken DSLR makineler için aynısı geçerli değildir. DSLR kullanıcıları, kamerayı tutacak kadar sağlam ayak ve kafa setine sahip bir tripod seçmeye dikkat etmelidir.

Eğer daha hızlı hareket eden ve hızlıca dengeli çekimler yapan biriyseniz, monopod güzel fotoğraf çekmenizde size yardımcı olabilir. Gezi anlarınızda hantal bir tripoda göre taşıması daha kolay olacaktır. Böylece titremeyen, net fotoğraflar elde etmek için tripod veya monopod kullanmak iyi fotoğraf nasıl çekilir sorusunun cevaplarından biridir. 

9-Seçici Olmaktan Çekinmeyin

Bir seferde yüzlerce fotoğraf çekmeniz kolaydır. Fakat çektiğiniz tüm görselleri sosyal medya hesabınıza yüklemenize gerek yoktur. Hepsini yükleyerek bir karmaşa oluşturmaktansa, gereksiz fotoğrafları, odak dışında ya da kötü görünen çekimleri gözden geçirerek temizlemelisiniz. İyi olmayan birçok fotoğrafın arasında saklı güzel fotoğraflar yerine, sadece seçtiğiniz birkaç güzel fotoğrafı kendi başına paylaşabilirsiniz. Böylece çekimleriniz daha çok dikkat çekebilir ve güzel fotoğraf çekmeyi başarmış olursunuz.

fotoğraf shoplama
İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? – Fotoğraflarınızı Seçin ve Düzenleyin

10-En Son Çekimlerinizi Taçlandırın

Çekimlerinizi tamamladıktan sonra fotoğraflarınızı düzenlemek ve yayına hazırlamak için bir yazılım aracılığıyla fotoğraf shoplamayı düşünebilirsiniz. Apple Fotoğraflar ve Microsoft Fotoğraflar temek organizasyonun yanı sıra çeşitli düzenleme araçlarını da beraberinde sunar. Adobe Photoshop ve Lightroom da en iyi seçeneklerdendir. Fakat genelde telefonunuzda düzenleme yapmayı tercih ediyorsanız VSCO ve Snapseed de size çok yardımcı olacaktır.

Fotoğraf makinenizle müthiş fotoğraflar elde etmek temel bir hedeftir ancak fotoğraflarınızda küçük düzenlemeler yaparak kalitesini daha da arttırabilirsiniz. Örneğin biraz kırpmak ya da ufuk çizginizi düz olarak ayarlamak bile fotoğrafınızın daha hoş görünmesini sağlayacaktır. Eğer ücretsiz fotoğraf düzenleme uygulamalarından hangilerinin daha iyi olduğunu ve hangilerini kullanabileceğinizi merak ediyorsanız En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları yazımıza göz atabilirsiniz

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu