Güncel

Dark Web İsmi Kadar Karanlık Olmayabilir

İngilizce ismiyle dark web oldukça karanlık bir şöhrete sahip durumdadır. Bu karanlık şöhrete sahip olmasında her türlü karanlık içeriği barındırıp dağıtmasından kaynaklanıyor. Ancak dark web bütün karanlığına rağmen belli bir noktada yanlış anlaşılıyor ve isminden gelen çağrışımlar, yapılan bir araştırmaya göre karanlık ağın küçük bir kısmını temsil ediyor.

Virginia Tech Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Siber Güvenlik Araştırmacısı olan Eric Jardine’nin liderliğinde sürdürülen çalışma, karanlık ağın sadece küçük bir bölümünün gizli sitelere erişim sağladığını öne sürüyor.

Dark Web'in Diğer Yüzü
Dark Web’in Diğer Yüzü

Dark Web Araştırmasının Sonuçları

Eric Jardine ve takımı çalışmasında, Tor ağından elde edilen verileri analiz etti. Tor ağı, kullanıcıların gizliliğini temin etmek için tasarlanan bir soğan yönlendirici sistemine bağlanan özel bir yazılım kullanarak sansürsüz ağa erişimi sağlayan popüler bir ağ şeklinde tanımlanıyor.

Araştırmacılar da Tor ağının ne kadarının gizli amaçlar ile ilgili kullanıldığını ölçmek istedi. Ancak anonimlik sunmak üzere tasarlanan Tor ağında bunu ölçmenin kolay bir yolu bulunmuyor. Tor ağının giriş boğumlarından toplanan veri imzalarını gözlemleyen takım, Tor’u yüzey ağının sıradan sitelerine erişmek için kullanan kullanıcılar ile gizli içeriklere erişmek için kullanan kullanıcılar arasında ayrım yapmayı başardı.

Araştırma sonucuna göre küresel kullanıcıların yüzde 6,7si Tor ağını gizli içeriklere erişmek için kullanıyor. Yani düşünülenin aksine dark web’de insanların çoğu zararsız olduğu düşünülen internet içeriklerine yöneliyor. Tor ağı, ortalama bir günde birçok insanın Chrome veya Firefox üzerinde yaptığı aramaların hiper mahrem bir sürümü şeklinde kullanılıyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu