Güncel

Deepfake Videosu Herkesi Korkuttu

Deepfake videosu herkesi şaşkına çevirdi. Teknoloji 20. yüzyıldan sonra büyük bir gelişme katetti. Yaşanan gelişmeler insanları hayrete düşürüyor. İnsanlar yeni gelişmeleri şaşkınlıkla izlerken bir yandan da gelişmelerden korkmaya başladı. Bunun en büyük örneği robotlar. Yeni nesil robotlar insanların hayatını kolaylaştırırken insanlar robotların dünyayı ele geçireceğinden korkmaya başladı.

Deepfake Videosu Herkesi Korkuttu
Deepfake Videosu Herkesi Korkuttu

İnsanlar robotlardan daha çok sahip oldukları yapay zekadan korktu. Yapay zekalar gün geçtikçe daha çok gelişiyor. Robot Sophia yapay zekanın ne kadar geliştiğini gösteren en büyük somutlardan biri. Sophia bir insan gibiydi.

İnsanları robotlardan daha fazla korkutacak yeni bir yazılım geldi. Deepfake video insanların yeni korkulu rüyası olmaya hazırlanıyor. Deepfake video ile sevdiğiniz bir ünlünün hiç beklemediğiniz işler yaptığını görebiliyorsunuz. Geçtiğimiz günlerdeki Tom Cruise Tiktok videosu bunun en büyük örneği. Tom Cruise Tiktok videosunda Bitcoin’i anlattı daha sonra golf oynadı ve en son sihirbazlık numaraları yaptı.

Tom Cruise Deepfake Videosu ile İlgisi Ne?

İnsanlar bir anda Cruise’nin Tiktok videosu attığını gördü. Fakat Cruise, videoda beklenenlerin dışında hareket ediyor. Herkesi şaşırtıyordu. Daha sonra anlaşıldı ki videodaki Tom Cruise değildi. Ona benzeyen kişi ile çekilmiş deepfake videosuydu.

Bu nasıl gerçek olabiliyor? Tom Cruise’un yüz analizi çıkartıldı. Bu kolay oldu çünkü ünlü yıldız binlerce filmde oynadı. Yüz analizi çıkartıldıktan sonra Tom Cruise’a benzeyen kişi ile deepfake videosu çekebiliyor. Tom Cruise’u dans ettirebiliyor, sihirbazlık numarası yaptırabiliyorsunuz hatta Bitcoin hakkında yorum bile yaptırabiliyorsunuz.

İnsanlar bu teknolojinin eğlendirmek dışında farklı amaçlar ile kullanılmasından korkuyor. Fakat deepfake’nin yazılımcısı insanların bundan korkmaması gerektiğini söyledi. Bundan 20 yıl önce insanların photoshop hakkında fikri bile yoktu. Fakat artık photoshoplu fotoğraf ile orijinal fotoğrafı anında ayırt edilebiliyor.

Tom Cruise dışında Kemal Sunal’ın da deepfake videosu bulunuyor. Zirat Bankası geçtiğimiz aylarda herkesi şaşırtan bir video yayınlamıştı. Videoda ülkemizin önemli sanatçılarından Kemal Sunal oynadı. Hayatını kaybeden biri nasıl reklamda oynuyor? Deepfake video ile her şey mümkün.

Kemal Sunal’ın Ziraat Bankası Reklamı

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu