Güncel

Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama

Doğal afetler hayatımızın kaçamadığımız bir gerçeğidir. Bu gibi durumlara karşı hazırlıksız yakalanmamak için bazı mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Deprem anında kullanılabilecek 6 mobil uygulamayı sizler için inceledik. Eğer bu uygulamalar düzgün bir şekilde kontrol edilirse hayatların kurtulması söz konusu olabilir. Ama en önemli nokta deprem olduğu günlerde telefon hatlarını meşgul etmemek olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama:

1- Bridgefy

Bridgefy uygulamasının en önemli özelliği internetsiz çalışması ve operatörler hizmet vermese dahi yakınlarınızla iletişim kurmanıza olanak sunmasıdır. İnternet bağlantısının yerine de Bluetooth özelliği ile çalışan bu uygulamada, yüz metreye kadar yakınınızda bulunan kişiler ile iletişim kurmanıza olanak tanır. Uygulamayı ne kadar fazla kişi kullanır ise mesafe de doğru orantılı bir şekilde genişler.

Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama Bridgefy
Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama Bridgefy

2- Akut Güvendeyim!

Akut Güvendeyim uygulaması muhtemel bir deprem sırasında belirlediğiniz beş adet telefon numarasına, GPS sisteminin üzerinden aldığı konumu kısa mesaj yolu iletir.  Aynı şehirde yaşamasa da en az bir yakınınızın telefon numarasını da mobil uygulamaya eklemeniz tavsiye edilir.

akut guvendeyim 2
Akut Güvendeyim

3- Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Ülkemizde veya  yakın çevre de gerçekleşen depremler hakkında vatandaşın bilgilendirme amaçlı ve ülkemizde herhangi bir yerin veya vatandaşın bulunduğu konumun depremsellik tarihinin verilerine ulaşma fırsatı sağlar. Bu noktada ise akıllı telefonunuzda bulundurmanızı tavsiye edilen uygulamalardan birisi de Deprem Bilgi Sistemi 3.0 mobil uygulaması öne çıkan uygulamalar arasındadır.

Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama Deprem Bilgi Sistemi 3.0
Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama Deprem Bilgi Sistemi 3.0

4- 7TP Deprem

Yeditepe Üniversitesi tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen 7TP depremi önceden haber edenmobil uygulamasıdır. Fay hatları üzerine veya yakınına kurulan istasyonlar sayesinde erken uyarı sinyalini telefonunuza göndererek depremden haberdar ederek önleminizi almak için size zaman tasarruf sağlar. Muhtemel büyük depremlerde kötü sonuçlarla karşılaşmama adına oldukça faydalı bir mobil uygulama olan 7TP Deprem uygulamasında, internet bağlantınız olduğu zaman uyarı sinyallerini sesli ve görsel olarak alınabilir.

Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama 7TP 2
Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama 7TP 2

5- Turkcell BİP

Turkcell platformunun uygulamasını kullanan tüm operatör kullanıcılarına açık olan servisi BİP,  önceden Acil Durum Butonu ile güncellenmiştir. BiP Acil Durum Butonu güncellemesi ile acil durumda nasıl olduğunuzu ve konumunuz ile birlikte BiP’ten tek tuşla ile gönderebilir, internet üzerinden BiP’le kesintisiz aranabilir.

Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama Bip
Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama Bip

6- AFAD Deprem Mobil

AFAD Deprem Mobil uygulaması, Türkiye Deprem Veri Merkezi’nden alınan veri bilgilerini kullanılarak yapılan deprem çözümleri kullanıcılar ile paylaşılır. ‘Dünyadan Depremler’ bölümünde CSEM ve USGS kurumlarından  alınan veri bilgileri görüntülenebilir. Mobil uygulamadaki toplam kullanıcı sayısı ise yüz elli bine yakın miktarda kullanıcı barındırır.

Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama AFAD Deprem Mobil
Deprem Anında Kullanılabilecek 6 Mobil Uygulama AFAD Deprem Mobil

Dilerseniz Teknotomy Dosya kategorisini ziyaret ederek diğer inceleme yazılarına ulaşabilirsiniz. Güncel teknoloji haberleri için ise Teknotomy Güncel kategorisini takip edebilirsiniz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Yorum

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu