Güncel

AFAD Deprem Öncesi Mesaj Gönderiyor

Deprem öncesi mesaj ile uyarılıyorsunuz. İzmir depreminde yaşanan olaylar herkesi derinden üzdü. Deprem sonrasında Türkiye’de hizmet veren operatörler problemler yaşadı ve kullanıcılarına belli bir süre hizmet veremedi. Hizmet veremediği için insanlar yardım çağıramadı ve sevdiği insanlara ulaşamadı.

Deprem Öncesi Mesaj ile Uyarılıyorsunuz
Deprem Öncesi Mesaj ile Uyarılıyorsunuz

Bu tür bir olayın tekrar yaşanması durumunda deprem esnasında kullanabileceğiniz bir sürü uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar arasında en önemli uygulama AFAD’ın uygulaması. AFAD bu uygulaması dışında yeni bir proje başlatıyor. AFAD yeni projesinde bir bölgede sismik bir hareket gördüğü zaman o bölgede yaşayanlara mesaj gönderiyor.

AFAD’ın Yeni Projesi: Deprem Öncesi Mesaj Olayı Nedir?

AFAD depremlerde yaşanan can kaybını azaltmak için yeni bir sistem geliştiriyor. Bu sistemle bir bölgenin sismik hareketlerine göre orada yaşayan insanların cep telefonlarına anında mesaj atmayı hedefliyor. Bu sistem için AFAD çalışmalara başladı.

AFAD'ın Yeni Projesi: Deprem Öncesi Mesaj Olayı Nedir?
AFAD’ın Yeni Projesi: Deprem Öncesi Mesaj Olayı Nedir?

Ulaştırma ve Altyapı Başkan Yardımcısı sistem hakkında ”Ulusal uyarı sistemiyle operatörlerin SMS gönderim kapasiteleri artırılarak ülke genelinde tüm mobil kullanıcılara kısa bir süre içerisinde ulaşılabilecek. Bu sayede afet veya acil durum meydana geldiğinde, coğrafi alan içindeki kişilerin erken uyarı mesajlarını alabilmesi mümkün olacak. Ayrıca uyarı sistemi; afet, acil durum ve güvenlikten sorumlu kurumların kullanımına da açılabilecek. Uyarılar için; CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi), CBS (Hücresel Yayın), SMS (kısa mesaj) ve çağrı öncesi anonsu gibi yöntemler kullanılacak. Her türlü afet ve kriz karşısında, ülkemizin haberleşme altyapısının sürekliliğini sağlamak en hayati önceliğimiz” açıklamalarında bulundu.

Alınan bilgilere göre AFAD en geç 1 yıl içerisinde sistemi tamamen kurmayı düşünüyor. AFAD 3 ay içerisinde sistemi kurmayı, 6 ay içerisinde sistemi geliştirmeyi ve son olarak 1 yıl içerisinde kusursuz çalışmasını planlıyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu