Güncel

İzmir’e Depremi Önceden Tespit Eden Sistem Kurulacak

Ülkemizde en çok korku yaratan gerçeklerden bir tanesi maalesef ki deprem. Geçtiğimiz günlerde İzmir’in Sefirihisar bölgesinde gerçekleşen 6,9’luk depremde 114 vatandaşımızı toprağa verdik. Depremle ilgili tartışmalar devam ederken bu gün İzmir halkını yakından ilgilendirecek bir gelişme yaşandı. Haberleşme ve elektronik yüksek mühendisi Süleyman Tunç, İzmir’de depremi önceden tespit eden sistem kurulacağını söyledi.

depremi önceden tespit eden sistem
depremi önceden tespit eden sistem

Tunç’ın yaptığı açıklamada İzmir’e kurulacak erken uyarı sistemi ile İzmir halkına 8 ile10 saniye arasında vakit kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Ayrıca bu sistem sayesinde kent genelinde doğalgaz anında kesilebilecek ve daha büyük tehlikelerin önü kesilmiş olacak.

Alınan bilgiler İzmir’e yapılacak olan erken uyarı sisteminin ilk olarak Çeşme ve Selçuk’a yapılacağını fakat lokasyonla ile ilgili çalışmaların devam ettiği yönünde. Çeşme ve Selçuk’un öncelikli olmasının nedeni ise fay hatlarına yakın olmaları. Ayrıca çalışmaların bir hafta içerisinde başlaması bekleniyor.

Mühendisler kurulacak sistem ile kazanılacak 8-10 saniyenin bir çok şeyi olumlu etkileyeceğini ve doğalgazın kesilmesi ve metronun kapatılması için yeterli bir süre olduğunu ifade ediyor.

Süleyman Tunç erken uyarı sisteminin İstanbul ve Bursa’da kullanıldığını ifade ederken kurulan sistemlerin oldukça olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Ayrıca İzmir’in İstanbul’a kıyasla daha şanslı olduğunu söyledi. Buna neden olarak ise şehir yaşamının fay hatlarına yakın olmasının sistemler için daha faydalı olduğunu ifade etti.

Deprem sırasında işinize yarayacak uygulamalara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu