Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamada Potansiyel Müşterilerinizi Tanıyın

Dünya üzerinde internetin çok hızlı bir şekilde yayılması işletmeler için oldukça faydalı bir durum olarak ortaya çıkıyor. Firmalar, potansiyel müşterileri dijital pazarlama ile firmaya çekerek çok daha fazla kazanç elde edilebiliyor. GoDaddy’nin Türkiye, MENA ve güney afrika kıdemli bölge direktörü olan Selina Bieber, internetin hızlıca yayılmasıyla ilgili olarak işletmelerin herkese yönelik pazarlama yapmaya çalışmasının çok da verimli bir strateji olmayabileceğini söyledi. Bundan dolayı küçük işletme sahiplerinin ve girişimcilerin, müşteri profillerini belirleyerek net bir müşteri resmi çıkarmalarının ve pazarlama faaliyetlerini bu çerçevede yürütmelerinin önemli bir nokta olduğunu vurguladı.

Potansiyel Müşterileri Tanımak
Potansiyel Müşterileri Tanımak

İşletmelerin potansiyel müşterilerine ilişkin demografik ve davranışsal verileri ölçümlemesi gerekiyor. Bu şekilde ilgili çevrenin alışkanlıklarına bakarak onları tanımak küçük işletme sahipleriyle girişimcilerin müşterilerine çok daha iyi hizmet sunmasını sağlıyor.

Potansiyel Müşterileri Tanımak için Tavsiyeler

Demografik verilerin işlenmesi, işletme sahipleriyle girişimcilerin, işletmeyle etkileşimde bulunan insanları daha iyi anlayarak hedef kitleyi segmentlere ayırmasında yardımcı oluyor. Örneğin yerel bir işletme sahibi sadece bulunduğu bölgede büyümek istiyorsa diğer bölgeleri pazarlama faaliyetlerine dahil etmemeyi tercih etmeli.

Online Marketing Potansiyel Müşteri
Potansiyel Müşterileri Çekmek için Tavsiyeler

Potansiyel müşterileri tanımlarken, yöneltilecek sorular onları daha iyi anlamaya ve tanımaya yardımcı olmalı. Fiziksel bir mağaza sahibiyseniz müşterilerinizle sohbet ederek onların düşüncesini öğrenebilirsiniz. Online satışta da bunu sağlayabilmek için web sitenize bir iletişim formu ekleyerek müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesine destek olabilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinizin, sorularını ve onlardan gelen yorumları takip edebilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanımladıktan sonraki adımınız ise müşterilerinize nerede, ne zaman, nasıl ulaşacağınızı bulabilirsiniz. Türk İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 16-76 yaş arasındaki internet kullanımı geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 3,7 artarak yüzde 79 oranına ulaştı. Dolayısıyla dijital pazarlama konusunda bir başlangıç yaparak müşterilerinizin ilgisini çekerek onlara hizmetlerinizi kolay bir şekilde sunabilirsiniz. Dijital pazarlama ve girişim-yatırım konularındaki gelişmeleri Teknotomy’nin girişim kategorisinden takip edebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu