Güncel

Rafadan Tayfa, Dijital Tayfa Olarak Çocukların Karşısına Çıkıyor

Çocukların çok sevdiği Rafadan Tayfa, Dijital Tayfa olarak geliyor. TRT Çocuk kanalında yayınlanan Rafadan Tayfa çizgi dizisi, çocuklara teknolojiyi nasıl kullanmaları gerektiği konusunda bilgi vermek için Dijital Tayfa ismiyle çizgi dizi olarak yayına başladı. 26 Aralık 2020 tarihinden itibaren her hafta sonu ekrana gelen çizgi dizi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin katkılarıyla hazırlandı.

Rafadan Tayfanın Dijital Dönüşümü
Rafadan Tayfanın Dijital Dönüşümü

TRT yapmış olduğu açıklamada, Rafadan Tayfa’nın çocukları çeşitli konularda bilgilendirdiğini ve farkındalık oluşturan eğitici içerikler sunduğunu dile getirdi. Dijital Tayfa çizgi dizisinin de aynı şekilde çocukları eğlendirirken farkındalık oluşturacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin de katkısı bulunan çizgi dizide, sürekli gelişen teknolojiyle internet, oyun konsolları, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojilerin nasıl kullanılması gerektiğini aynı zamanda insanların hayatlarının merkezi haline gelen sosyal medyanın doğru kullanımı anlatılacak.

Dijital Tayfa Projesi ile Ne Amaçlanıyor?

TRT, dijital dünya ve internet kullanımında çocukların bilinci olması için yayınlanacak olan Dijital Tayfa’da, Türkiye’nin milli teknoloji konusundaki hamlelerinin de izleyenlere aktarılacağını ifade etti. Böylece çocuklar yerli ve milli teknolojileri üretme, geliştirme ve katkı sağlamaları konusunda teşvik edilmiş olacak.

TRT Çocuk kanalı Türkiye’nin ebeveynler tarafından oldukça tercih edilen kanalıdır. Bu çizgi dizi ile çocuklar internetin sınırsız dünyasında karşılaşabilecekleri tehlikelerden haberdar olarak bilinçli bir şekilde internet kullanabilecek. Çizgi dizi ile çocukların, kişisel bilgilerini, ruh ve beden sağlığını korumak hedefleniyor.

Yeni Çizgi Dizinin Tanıtımı

Sürekli internet ortamında vakit geçirmenin psikolojik ve sosyal davranışlar üzerindeki etkilerini dikkat çekecek olan dizi, dijital ortamda gerçekleşebilecek olan şiddet türlerine, siber saldırılara karşı çocukları ve aileleri bilinçlendirecek. Aynı zamanda alınabilecek önlemler ve mücadele yöntemleri de aktarılacak. Yeni proje Dijital Tayfa çizgi dizisi 26 Aralık 2020 tarihinden itibaren hafta sonları 11.05, 15.55 ve 19.20 saatlerinde TRT Çocuk kanalında yayınlanmaya başladı.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu