Güncel

Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Korona Virüs Aşısı

2020 yılına girdikten sonra bir salgın ortaya çıktı ve salgın sebebi ile insanlar evlerini çekildi. Uzun süre evlerinde kalan insanlar birlikte yeni teknolojilerde bu salgının etrafında şekillenmeye başladı. Google Haritalardan Covid- 19 hastası olan kişileri haritada görebiliyorsunuz.

Uzun bir uğraştan sonra Covid-19 aşısını bulan birden çok firma buldu. Bu ülkeler arasında Çin, Rusya, Amerika ve Türkiye’nin gururu iki bilim insanı Covid-19 aşısını buldu. Korona virüs aşısı hakkında bir çok iddia atıldı. Yan etkisinin çok olduğu, bazı insanları anında öldürdüğü tarzda iddialar ortaya atılıyordu.

Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Korona Virüs Aşısı Oldu
Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Korona Virüs Aşısı Oldu

Ülkemize korona virüsün başlangıç yeri olan Çin’den aşılar geliyor. Sağlık Bakanlığı herkesi aşı olacağını fakat bölüm bölüm olacağını da duyurdu. İlk grupta sağlık çalışanları yer alıyor. Daha sonra 85 yaş üstü insanlar. Şuana kadar 1 milyon 160 bin kişinin aşı olduğu biliniyor. Korona Virüs aşısı ne zaman diğer insanlara da yapılacağı merak ediliyor.

Kötü niyetli insanlar hastalıktan korkan ve aşı olmak konusunda karasız kalan insanlara mesaj atıyor. Mesajın içeriği ise aşı sıranız geldi. Randevu oluşturmak için linke tıklayınız.

Korona Virüs Aşısı Olmak İçin Linke Tıklayınız

Telefonunuza bu şekilde mesaj geldiği zaman linke tıklamamanız gerekiyor. Kötü niyetli insanlar sizin girdiğiniz bilgileri paylaşıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiş gibi gözüken mesajlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Korona Virüs Aşısı Sıranız Geldi Şeklinde Mesajlara İnanmayın
Korona Virüs Aşısı Sıranız Geldi Şeklinde Mesajlara İnanmayın

Siber güvenlik uzmanı Alev Akkoyonlu, yeni dolandırıcılık sistemi hakkında konuştu. Ülkemizde hizmet veren bir gazete de açıklama yapan Akkoyunlu dikkat etmeniz gereken noktaları açıkladı.

  • Bir SMS, e-postalar, sahte internet siteleri, sosyal medya reklamlarında Sağlık Bakanlığı’nın resmi logosunun olması içeriği doğru yapmaz.
  • Size atılan PDF veya resmi belge gibi görünmesi o dosyanın orijinal olduğu ya da resmi bir kurumdan geldiği anlamına gelmiyor.
  • E-posta olarak gönderilen Mail’de sadece cevap vermeniz isteniyorsa tıklamamanız gerekiyor. Size gönderilen Mail’de az uğraş verip çok büyük bir kampanya soruyorsa yüksek bir ihtimal sizi dolandırmaya çalışıyorlar.

Sağlık Bakanlığı aşı olmanız için bilgilerinizi istemez. Genellikle en yakın sağlık ocağına başvurmanız isteniyor. Korona virüs aşısı mesajlarına inanmamanız gerekiyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu