Güncel

Birleşik Krallık, Dronelarla 5G Teknolojisi Sunmaya Hazırlanıyor

Dünyanın hemen her yerinde kullanılan 4G teknolojisi yerini yavaş yavaş daha yeni bir teknoloji olan 5G’ye bırakmaya hazırlanıyor. 5G teknolojisi gerek internet hızının gerek iletişimin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak. 5G teknolojisi birçok eleştirinin de odağında olmasına rağmen ülkeler bu konuda çalışmalarını yürütmeye devam ediyor.

Birleşik Krallık 5G Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor
Birleşik Krallık 5G Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Birleşik Krallık‘da bulunan mühendislik firması Cambridge Consultants ve telekomünikasyon şirketi Stratospheric Platforms Limited, 5G teknolojisi için değişik bir yöntem üzerinde çalışıyor. Birleşik Krallık merkezli iki şirket, 5G sinyallerini dünyaya ışınlayarak bağlantı seviyesini iyileştirmek için droneları kullanmayı hedefliyor.

Dronelarla 5G Teknolojisi Nasıl Olacak?

Dronelarla 5G teknolojisi konsepti için hedef, antenlerin yaklaşık 20.000 metre irtifada uçan dronelara takılarak, 5G sinyallerinden gelen ışınların yönlendirilmesini sağlamak. Bu şekilde 60 droneluk bir filo, Birleşik Krallık’ın tamamında 100 Gbps’den daha yüksek 5G hızında bağlantı kurulmasını sağlayabilecek. Üstelik bu konseptin yatırımı geleneksel baz istasyonlarına yapılan yatırımdan daha az maliyetli olacak.

Dronelarla 5G Teknolojisi
Dronelarla 5G Teknolojisi

Konseptin hayata geçirilmesi durumunda, baz istasyonlarının zararlı etkileri de azaltılmış olacak. Dronelar 140 km’lik çaplardaki alanı kaplayarak 3 metrekarelik bir anten taşıyacak. Ayrıca droneların hedef konumları yeniden yapılandırılabilecek. Bu şekilde de herhangi bir doğal afet yaşanması durumunda, dronelar o bölgeye gönderilerek iletişim hızlı bir şekilde devam etmesi sağlanabilecek. Cambridge Consultants, proje kullanıcılara sunulduktan sonra dronelar ile 500 milyondan fazla insana bağlantı sağlanacağını düşünüyor. Böylece dünya genelinde 5G ağının kullanımının artmasıyla insanlar çok daha hızlı bir şekilde iletişim kurabilecek.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu