Güncel

Akıllı Baston WeWalk Microsoft Programına Seçildi

ABD merkezli teknoloji şirketi, Microsoft’un Erişebilirlik için Yapay Zekâ programına Türkiye’den seçilen ilk girişim akıllı baston WeWalk oldu.

Proje ile görme engelli insanların toplumsal hayata tam bağımsız ve eşit katılımını hedefleniyor. YGA girişimi WeWALK, TIME Dergisi tarafından bu senenin en iyi icatlarından biri seçildi. Microsoft’un Erişebilirlik için Yapay Zekâ programına Türkiye’den seçilen bu girişimle yine bir ilk başarılmış oldu.

Akıllı Baston WeWalk
Akıllı Baston WeWalk

Akıllı Baston WeWalk Nedir?

25 milyon dolar bütçesi ile WeWALK, beş sene sürecek program dâhilinde teknolojisini yapay zekâ ile zenginleştirecek. Microsoft iş birliğiyle WeWALK iki yeni özellik ile görme engellilere tanıtmış olduğu deneyimi daha da geliştirecek. Bunlardan ilki baston kullanıcılarının baston hareketlerini ölçümleyip kişiye özel geri bildirimler vererek bağımsız hareket yeteneğini artırmış olacak. Diğeri ise; görme engelli kişilerin yolculuk tecrübelerini iyileştirecek sesli asistan çözümlerini geliştirmek olacak.

Konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan Microsoft’un baş inovasyon mimarı Mary Bellard şunları söyledi; “Microsoft olarak engelliler ile beraber, engelliler için düşünülen yapay zekâ çözümlerinin, insanların bağımsız hareket kabiliyetlerine etkisinin çok büyük olduğuna inanıyoruz. İşte bu nedenle, dünya çapında beyaz baston kullanan milyonlarca insan için hayata geçiren WeWALK’u desteklemekten heyecan duyuyoruz.”

Akıllı Baston WeWalk
Milli Gururumuz :Akıllı Baston WeWalk

Dünyadaki En Akıllı Baston WeWalk

Görme engelli insanlar için geliştirilmiş WeWalk, şimdiye kadar 37 ülkede binlerce görme engelli insanlara ulaştı. TIME Dergisi tarafından 2019 senesinin en iyi icatlarından biri olarak seçilen akıllı baston WeWalk, geçtiğimiz senelerde Edison Awards’ta Altın Ödülü Türkiye’ye getiren ilk girişim oldu. Ayrıca 2020’de de Amerika’nın en önemli yayınlarından biri olan Fast Company’nin Dünyayı Değiştiren İcatlar Ödülü’nde Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Dünyadaki en güncel teknolojik haberlerlere ulaşmak için Teknotomy Güncel kategorisine gidebilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu