Girişim Yatırım

Dünyanın En Genç Milyarderi Bumble Ortağı Whitney Wolfe Herd Oldu

Randevu uygulaması Bumble’ın hisseleri 11 Şubat günü halka arzında yükseldi ve 31 yaşındaki CEO’su ve kurucu ortağı Whitney Wolfe Herd’i dünyanın en genç milyarderi yaptı. Whitney Wolfe Herd, geçtiğimiz perşembe günü, Bumble hissesinin 70,55 dolardan kapanışına göre 1,5 milyar dolar net değerle günü kapattı. Şirketteki yaklaşık yüzde 12 hissesi perşembe günü NewYork saatiyle öğleden sonra 12.40’ta 1,6 milyar dolar değerindeydi.

Bumble hissesi, ilk halka arz fiyatı hisse başına 43 dolardan çok daha yüksek olan 76 dolardan açıldı. Şirket, 11 Şubat günü piyasaların açılmasının ardından çıkış saatlerini yaşadı. Randevu uygulaması şirketinin izahına göre Wolfe Herd’in, şirketin yüzde 11,6’sına denk gelen 21,54 milyon hisseye sahip olduğu biliniyordu.

dünyanın en genç milyarderi
Whitney, Dünyanın En Genç Milyarderi Olmanın Yanı Sıra Bir Şirketi Halka Açan En Genç Kadın CEO Oldu

Whitney Wolfe Herd, kendi kendini yetiştirmiş, dünyanın en genç milyarder kadını olmasının yanı sıra, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şirketi halka açan en genç kadın CEO unvanına da sahip oldu. Bumble ise, Match Group’un sahip olduğu match.com’un 2015 yılındaki halka arzından sonra, halka açılan ikinci büyük randevu uygulaması olarak belirlendi. 2017 yılında Match Group, Wolfe Herd’in şirketini 450 milyon dolara satın almaya çalışmıştı.

11 Şubat itibarıyla, 76 dolarlık hisse başına Bumble’ın piyasa değeri 8,6 milyar dolara ulaştı. Başka bir arkadaşlık ve randevu uygulaması olan Tinder’in sahibi Match Group ise, 45 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bulunuyor. Bumble, 2019 yılına göre 2020’nin ilk dokuz ayında, 363 milyon dolardan 417 milyon dolara yükselen bir gelir bildirmişti.

Dünyanın En Genç Milyarderi Olmak Hiç Kolay Olmadı

Match Group’un bildirdiği ise çok daha büyüktü. 2019’un ilk dokuz ayı ile 2020 yılının ilk dokuz ayındaki geliri 1,5 milyar dolardan 1,7 milyar dolara yükseldi. Halka arzın bir sonucu olarak, Austin merkezli şirket 2,2 milyar dolar elde etmişti. Teklifte toplanan fonların çoğu, halka arz öncesi sahiplerinden, yani yaklaşık yüzde 91’ine sahip olan özel sermaye şirketi Blackstone ve Wolfe Herd’den hisse satın almak için kullanılacaktı.

Dünyanın en genç milyarderi Whitney Wolfe Herd, önceki işvereni Tinder’e cinsel taciz nedeniyle dava açtıktan kısa bir süre sonra 2014 yılında Bumble’ı kurmuştu. Eski patronu ve erkek arkadaşı Justin Mateen’in tehditler ile aşağılayıcı metinler gönderdiğini ve Tinder’daki kurucu unvanını çıkardığını iddia etmişti. Tinder, suçlamaları reddederken dava hızlı ve gizli bir şekilde çözüldü.  

dünyanın en genç milyarderi
Whitney Wolfe Herd İçin Dünyanın En Genç Milyarderi Olmak Zorlu Bir Yolculuktu

Daha sonra, Bumble’ı kurmak için Avrupa ve Latin Amerika piyasalarında, başarılı randevulaşma uygulamaları geliştiren Rus milyarder Andrey Andreev ile birlikte çalıştı. Andreev, Kasım 2019’da, Bumble’ın kadınların güçlendirilmesi mantığıyla çelişen şekilde liderliğindeki Londra ofisinde kadın düşmanı bir atmosfer olduğuna dair iddiaların ortaya çıkmasıyla dört ay sonra şirketten ayrıldı.

Şirket iddiaların çoğunu yalanladı ve yürütülen soruşturmada, şirkette “cinsiyetçilik unsurları” olduğunu düşünen az sayıda mevcut ve eski çalışan olduğu tespit edildi. Özel sermaye şirketi Blackstone Group, Kasım 2020’de 3 milyar dolarlık bir anlaşmayla Andreev’in hissesini satın aldı. Whitney Wolfe Herd için dünyanın en genç milyarderi olmak zorlu bir yolculuk oldu. Whitney, bunun uygulamadaki cesur kadınların sayesinde mümkün olduğunu belirten teşekkür mesajıyla heyecanını herkesle paylaştı.

Kaynak
Bumble Cofounder Becomes World’s Youngest Self-Made Woman Billionaire, Thanks To IPO

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu