Güncel

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Leonardo Geliyor

Cineca ve Nvidia, yapay zekâlı en hızlı süper bilgisayar için iş birliği yapma kararı aldı. Bu projenin adı: Leonardo.

İtalyan süper bilgisayar merkezi olan Cineca ve Nvidia, “dünyanın en hızlı yapay zekâlı süper bilgisayarını” üretme planlarını şimdiden duyurdu.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Leonardo
Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Leonardo Nvidia

Yaklaşan Leonardo sistemi, çeşitli yüksek performanslı bilgi işlem görevleri için yaklaşık 14.000 Nvidia A100 GPU kullanacak. Sistemin en yüksek performansının 10 FP16 ExaFLOPS’a ulaşması bekleniyor.

Süper bilgisayar, her biri bir bilinmeyen Intel Xeon işlemci, dört Nvidia A100 GPU ve bağlantı için bir Mellanox HDR 200 Gb/sn InfiniBand kartı taşıyan Atos’un BullSequana XH2000 süper bilgisayar düğümlerini temel alacak. Çekirdekler su soğutmalı olup her HPC kabininde 32 adet bulunacak.

BullSequana XH2000 mimarisi çok esnek, bu nedenle herhangi bir CPU ve GPU’yu barındırabilir. Bu kapsamda Leonardo için hangi Intel Xeon işlemcisinin kullanılacağını tam olarak bilinmiyor.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Leonardo
Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Leonardo

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Leonardo; İlaç, Uzay ve Hava Durumu Modellemesi İçin Kullanılacak

İtalyan üniversitelerinde görev yapan bilim insanları Leonardo’yu ilaç keşfi, uzay keşfi ve araştırması ve hava durumu modellemesi için kullanmayı planlıyor.

Geleneksel olarak, bu tür uygulamalar, FP64 hassasiyeti gerektiren yüksek performanslı simülasyon ve veri analizi iş yüklerine dayanır. Ancak Nvidia, bugün birçok HPC görevinin güçlü yapay zekâ ve makine öğrenimine dayandığını ve bu tür iş yükleri için FP16 hassasiyetinin yeterli olduğunu söylüyor.

Oldukça doğal olarak, çok sayıda GPU da yüksek çözünürlüklü görselleştirmeler gerçekleştirebilir. Nvidia’nın A100 GPU’su öncelikle bilgi işlem için tasarlandı. Bu nedenle “süper hesaplama” FP64 ve “AI” FP16 dahil her türlü hassasiyeti destekler.

Nvidia, yapay zekâ ve makine öğreniminin günümüz süper bilgisayarı için çok önemli olduğuna inanıyor, bu nedenle şirket, A100 GPU’ları tarafından desteklenen Leonardo süper bilgisayarı durumunda yapısal seyreklik etkinleştirilmiş en yüksek FP16 performansını teklif etmeyi tercih ediyor.

Nvidia Hızlandırılmış Hesaplamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Lan Buck: “Günümüzün modern süper bilgisayarları, bilim için önemli bir araç olmak için yapay zekâ süper bilgisayarları olmalıdır. Nvidia, HPC ve yapay zekâyı birleştirerek yeni bir trend oluşturuyor. Yalnızca yapay zekâ süper bilgisayarları, yaklaşık 14.000 NVIDIA Ampere mimarisi tabanlı GPU içeren 10 ExaFLOPS yapay zekâ performansı sunabilir “dedi.

Güncel bilgilere ait diğer gelişmeler için Teknotomy Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Haftalık bültenimize hemen kayıt olarak detaylı hazırlanan Teknotomy Dosya haberlerinin emailinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu