Güncel

Dünyanın En Küçük Belleği Oluşturuldu

Texas Üniversitesi mühendisleri neredeyse her alanda kullanılabilecek dünyanın en küçük belleğini oluşturdu. Mühendisler, yürüttükleri çalışma sürecinde bu cihazın yoğun bellek depolama özelliğinin önünü açacak olan fizik dinamiğini de çözdü. Geliştirilen dünyanın en küçük belleği ile tüketici elektroniğinden büyük veriye kadar her alanda kullanılabilecek, daha hızlı ve daha akıllı, aynı zamanda enerji bakımından da daha verimli yongaların önü açıldı.

Dünyanın En Küçük Belleği Oluşturuldu
Dünyanın En Küçük Belleği

Dünyanın En Küçük Belleği Nasıl Oluşturuldu?

Nature Nanotechnology dergisinde yayımlanan araştırma iki yıl önce keşfedilen en ince bellek cihazının üstüne inşa edilmiş. Gerçekleştirilen yeni araştırmayla boyut daha da küçültülerek enine kesit alanı bir nanometre kareye kadar daraltıldı. Materyalde bulunan kusur ve boşluklar, yüksek yoğunluklu bellek depolamanın önünü açmak için gerekli olan fizik sorunlarına çözüm sağlamış oldu.

Araştırmacılar, çalışmalarında ana nanometeryal olarak MoS2 olarak bilinen molibden disülfür kullanılsa bile keşiflerinin yüzlerce ilgili atomsal ince materyale uygulanabileceğini düşünüyor. Yongaların küçülmesiyle cihazların enerji talebi daralıyor ve kapasitesini azaltıyor. Yani çalışırken daha az güç tüketen ancak daha hızlı ve daha akıllı olan cihazların üretilmesinin önü açılıyor.

Kaynak
World's smallest atom-memory unit created

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu