Güncel

Dünyanın En Zengin Adamı: Elon Musk

Elon Musk dünyanın en zengin kaçıncı insanı sorusunun artık daha net bir cevabı var. Çünkü Elon Musk dünyanın en zengin insanı seçildi. Amerika Birleşik Devletleri, 614 kişi ile en çok milyardere sahip bir ülke haline geldi. Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos, 186 milyar dolarlık net servetiyle üç yıl boyunca dünyanın en zengin adamı seçilmişti. Amazon’un 2019’dan bu yana hisse fiyatı yüzde 15 arttı. Ancak hiç kimse dünyadaki konumunu istikrarlı bir şekilde koruyamıyor.

Dünyanın En Zengin Adamı
Dünyanın En Zengin İnsanları

Dünyanın En Zengin Adamının Serveti Ne Kadar?

Elon Musk, net serveti 186 milyar olan Amazon sahibi Jeff Bezos’u yendi ve dünyanın en zengin adamı oldu. Dünyanın en zengin insanı seçilmesinin ardından Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın hisse fiyatı arttı. Hisse fiyatındaki artış nedeniyle Tesla şirketi 816 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.

En zengin adam olduğu açıklandığında Elson Musk; ne kadar ilginç, haydi işe dönelim şeklinde tweet attı. Tesla şirket sahibi, geçtiğimiz yıllarda şansını deneyerek 150 milyar dolar yatırım yaptı ve şansı iyi gitti. Hisse fiyatı 2020 yılında yüzde 740’a yükseldi. 7 Ocak Perşembe günü Amazon’un hisseleri yüzde 1 artarken, elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın hisseleri yüzde 8 artarak büyük bir fark yarattı.

Elon Musk Tweet’i

Bu yazı itibariyle Amazon’un sahibinin net değeri 186 milyar dolar ve Tesla şirketinin kurucusu Elon Musk’ın net değeri 209 milyar dolar oldu. Bloomberg milyarder endeksine göre ekstra 23 milyar Elon Musk’ı dünyanın en zengin adamı yaptı. Dünyanın en zengin üçüncü adamı Bill Gates’in net değeriyse 134 milyar dolardır.

2018 yılında Musk, Tesla’yı Apple şirketine satmaya çalışmıştı. Ancak şimdi görülüyor ki Tesla’yı Apple şirketine satmamak oldukça şanslı bir hareketmiş. Musk’ın serveti kabaca Tesla’da yüzde 20 ve Uzay’da yüzde 48, Bezos’un serveti ise Amazon’daki yüzde 11 hisseye dayanıyor. Ancak dünyanın en zengin insanı yarışı sürekli devam ediyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu