Güncel

Çin Dünyanın İlk 6G Uydusunu Fırlattı

Çin’de ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan Elektronik Bilim ve Teknolojileri Üniversitesi’nin önderliğinde geliştirilen dünyanın ilk 6G uydusu test için uzaya gönderildi. Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nde gerçekleştirilen fırlatma dünyada bir ilke imza atmış oldu.

İlk 6G Uydusu
Dünyanın İlk 6G Uydusu Fırlatıldı

Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yanı sıra Chengdu Guoxing Aerospace Science and Technology ve Beijing Weinaxingkong Teknology isimli şirketlerin de yardımıyla geliştirilen uyduya çinli yetkililer, “Tianyan 05” adını verdiler. Bu uydunun terahertz bandının iletişim için nasıl imkanlar sunduğunun ortaya konulması bekleniyor. Ayrıca Tianyan 05 ile dünyanın uzaydan daha etkili bir şekilde izleneceğini düşünüyorlar. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Tianyan 05, küresel bir platform olarak kullanılacak.

İlk 6G Uydusu
İlk 6G Uydusunun İsmi Tianyan 05

Profesör Xu Yangsheng tarafından yapılmış olan açıklamada dünyanın ilk 6G test uydusunun Tianyan 05 olduğu belirtildi. Ayrıca terahertz kapasitesine sahip ilk teknik testlerin de bu uydu ile gerçekleştirileceğini söyledi. Tianyan 05 ile dünya üzerinde gerçekleşen doğal afetlerin ya da tarım ve hayvancılık çalışmaları gibi çeşitli çalışmaların gözlemlenebilmesi de bekleniyor. Ancak bu uydunun insanlığa ne tür hizmetler sunacağı yapılacak testler sonrasında kesin bir şekilde açıklanması bekleniyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu