fbpx
E-Spor

E-Spor Oyuncularının Maaşları Ne Kadar?

E-spor hakkında artık herkes bir şeyler biliyor. Eskiden oyunlar zevk için oynanıyordu. Şimdi ise oyun oynamak meslek haline geldi. Oynadığınız oyunu yayınlar ve kişiler ile sohbet ederseniz de yayıncı oluyorsunuz. Eğer bu oyunları profosyonel olarak oynamak istiyorsanız da e-spor oyuncusu oluyorsunuz.

Leauge of Legends oyunu e-spor oyunlarında en çok oynan oyunlardan biri ve e-spor dünya şampiyonluk yarışları bu oyun üzerinden yapılıyor. Uzmanlar, Asyalı e-sporcuların daha yetenekli olduğunu ve e-spor oyunlarında daha iyi olduğunu düşünüyor.

E-Spor Oyuncularının Maaşları Ne Kadar?
E-Spor Oyuncularının Maaşları Ne Kadar?

E-Spor Oyuncularının Maaşları Neden Bu Kadar Yüksek?

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da PingssizTürkiye etiketi gündem oldu. Bu etiketin gündem olmasının sebebi ise Woxic’in Cloud9’dan ayrılmasına sebep olan Ping sorunu oldu. Woxic için dudak uçuklatan bir transfer bedeli ödeyen Cloud9, ödenen para hakkında pek fazla açıklama yapmadı.

Asyalı e-sporcular küçük yaşta eğitilmeye başlanıyor ve öğrenilen bilgilere göre neredeyse 18 saat antrenman yapıyorlar. Sıkı eğitimlerden sonra Asya bölgesindeki e-spor takımlarında profosyonel oyuncu olmaya başlıyorlar. Amerika’da yarışan e-spor takımlarıysa yetenekli E-spor oyuncuları takımlarına katmak için birbirleriyle yarışıyor ve yüksek ücretler ödeniyor.

Asyalı e-sporcular Amerikalı e-sporculara göre daha çok başarı gösteriyor. Bunu düzenlenen turnuvalardan görebiliyorsunuz. Amerika merkezli e-spor takımları aradaki farkı kapatmak için Asya’nın yetenekli oyuncularını yüksek ücretler karşılığında transfer ediyor.

E-Spor Oyuncularının Maaşları Neden Bu Kadar Yüksek
E-Spor Oyuncularının Maaşları Neden Bu Kadar Yüksek

Asyalı e-sporcular bu sözleşmeleri hemen kabul ediyor. New York şehrindeki rahat yaşam ve yüksek ücretler oyuncuları cezbediyor. Araştırmalara göre Amerika merkezli takımlarda yer alan e-sporcunun aldığı para, Asya merkezli takımda yer alan e-sporcunun aldığı paradan 500 bin dolar fazla aldığı ortaya çıktı.

Ayrıca Amerika merkezli bir e-spor takımının sorumlusu yaptığı açıklamada 2020 yılında ilk beşte yer alan oyunculara ödedikleri ücretin 2018 yılında ödenen ücrete göre %55 artığını açıkladı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?