Güncel

E-Spor Takipçileri Artıyor

Oyun sektörünün içerisinde bulunarak ayrı bir sektör yaratan “E-spor” kavramı son dönemin en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak ifade ediliyor. E-Spor takipçilerinin büyük bir kısmı 13-24 yaş aralığında bulunuyor. Bu yaş aralığından profesyonel oyuncuların ortaya çıkması ve bu oyuncuların e-spor üzerinden para kazanmaya başlamasıyla e-spor aslında kendi ekonomisini yaratıyor.

Dünya genelinde 600 milyon kişilik kitleye sahip olan E-spor ve video oyun sektörü bu alandaki ticaret hacminin artmasını sağladı. İncehesap.com’un aktarmış olduğu verilere göre, mouse, klavye, monitör, kulaklık gibi gaming ekipmanlarının satışı bir yılda yüzde 157 oranında bir artış gösterdi.

Türkiye’de E-Spor Takipçileri

E-Spor Takipçileri
Mobil Oyun PUBG

Türkiye’de bulunan 56 milyon internet kullanıcısının 34 milyonunun telefondan ya da bilgisayardan oyun oynadığını ortaya koyan araştırma verilerine göre;

  • Türkiye’de e-spor izleyici kitlesi 2017 yılında 8,9 milyona ulaşırken 2019 yılında bu sayının 11,1 milyona çıkıyor.
  • 2020 yılında Türkiye’de 12,7 milyonu geçmesi beklenen E-spor izleyici kitlesi hızlı büyümesini sürdürüyor.
  • 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise Türkiye’de bulunan internet kullanıcılarının yüzde 31’i video oyunlarının canlı yayınlarını da izliyor.

Sizlerde E-Spor’u merak ediyor ve gelişmeleri takip etmek istiyorsanız Teknotomy’nin E-Spor kategorisine göz atabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu