E-Ticarette B2B’nin Yeri Nedir?

Faire ve Mirakl gibi girişimler e-ticarette B2B ile 2020 yılında oldukça büyük bir çıkış yakaladı. Bu girişimler neredeyse bir gecede büyük platformlara dönüştü ve ilerledikleri yolda milyar dolarlar kazandı. B2B e-ticaret endüstrisi; ticaret altyapısı, ödeme teknolojisi, tedarik zinciri gibi her şeyi kapsayan geniş bir çözüm ağına sahip. Bunların yanında B2B e-ticaret sektöründe pazaryerleri denilen büyük bir oluşumunda sözünü veriyor.

E-ticarette B2B'den yararlanmak
E-Ticarette B2B

B2B pazaryerlerinin, müşteriler ve satıcılar arasında popülaritesinin artması, sürekli daha iyi hale gelen bir altyapıya sahip olması, güvenli ödeme yapılmasını sağlaması gibi faktörlerden dolayı pandemi dönemi boyunca online işletmeler için öne çıkan bir ihtiyaç haline geldi.

E-Ticarette B2B Neden Tercih Edilmelidir?

E-Ticarette B2B Pazaryerleri B2C Pazaryerlerine Kıyasla Daha Hızlı Büyüdü

iBe TSD firmasının araştırması sonucu paylaşılan verilere göre pandemi süreci başlamadan önce B2B pazaryerlerinin 2018 yılında 680 milyar dolar olan satışlarını 2024 yılına kadar 3,6 trilyon dolara çıkarması bekleniyordu. B2B pazaryerleri, B2C pazaryerlerine kıyasla çok daha hızlı büyüyor. Covid-19 salgını ile çoğu iş yerinin kapanması ve online satışa geçme çabası içerisinde olmasının da bu büyümeye etkisi olduğu söylenebilir.

Digatal Commerce 360 tarafından yatırımcılar ile yapılan bir ankette pandemi boyunca, yatırımcıların yüzde 20’sinin satın alımlarını pazaryerlerine çevirdiği, yüzde 22’sinin ise eskiye kıyasla pazaryerlerinden daha fazla satın alım yaptığı görülüyor.

2020 yılıyla insanların hayatlarına dahil olan pandemi süreci, işletme sahiplerinin farklı platformlarda kendilerini ortaya koymalarını gerektirdi. Ayrıca B2B pazaryerlerine olan taleb de arttı. İşletme sahipleri içerisinde bulunduğumuz zaman diliminde bir yenilik yaparak e-ticarette kalıcı olmaya karar verir ve kendilerini geliştirmeye devam ederlerse ilerleyen yıllarda milyar dolarlık şirket sahibi haline gelebilirler.

Exit mobile version