Dijital Pazarlama

E-Ticarette Yapay Zekanın Önemi

Müşteri davranışlarında pandemi sürecine bağlı olarak yaşanan değişimlerde iş yoğunluğu artan sektörler bulunuyor. Bu sektörlerin başını ise e-ticaret sektörü çekiyor. Pandemi süreciyle artan online alışverişlerde müşteri memnuniyetine önem veren firmalar gittikçe yükseliyor. Müşteri memnuniyetinin yüksek olduğu firmalar genel olarak e-ticarette yapay zekanın önemini kavrıyor. Çünkü pandemi sürecini başarılı bir şekilde geçiren firmaların bu başarısının en büyük sebebi geçmiş zamanlarda dijitalleşmeye ve yapay zekaya yatırım yapmış olmalarından kaynaklanıyor.

E-Ticarette Yapay Zeka
E-Ticarette Yapay Zekanın Önemi

E-Ticarette Yapay Zekanın Nasıl Bir Önemi Var?

Sestek ve Nice Medya Dijital Pazaryerleri Yöneticileri 2020 isimli bir anket çalışması gerçekleştirdi. Anket çalışmasına Türkiye’nin başarılı pazaryerlerinden 30 yönetici katıldı. Yapılan bu araştırma ile e-ticaret sektöründe müşteri memnuniyetinin daha da iyi bir hale gelebilmesi için yapay zeka destekli çözümlere oldukça fazla bir ilgi olduğunu ortaya çıktı.

Ankete katılan yöneticilerin yaklaşık yüzde 60’ı müşteri hizmetleri için en az bir kere yapay zeka destekli çözüm kullandıklarını söyledi. Ayrıca katılımcıların yüzde 72’si yapay zeka destekli çözümlerle müşteri memnuniyeti konusunda başarılı sonuçlar elde ettiklerini ve yatırımlarını bu yönde yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Anket sonuçlarına göre maliyetlerin artması kâr marjları üzerinde olumsuz bir etki yarattığı için otomatik cevap veren yapay zekaya yönelimin arttığını gösterdi. Sonuçlar, chatbots teknolojisinin önemini yitirmediğini göstermesine rağmen yöneticiler, müşterilerin artık sıkça sorulan sorular şeklinde çalışan basit botlardan memnun olmadığını dile getirdi. Yöneticiler, müşterilerin satın alma aşamasında rehberlik etmesi için daha akıllı botlar talep ettiklerini belirtti.

Anket çalışmasıyla ilgili daha fazla detaya ulaşmak için buraya tıklayınız.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu