Güncel

EBA’nın Test Sonuçları Açıklandı

EBA’nın test sonuçları açıklandı. Bildiğiniz üzere Covid19 sebebi ile okullar tatil edildi. Okulların tatil edilmesiyle öğrenciler okula gideceği zamanı bekledi. Fakat istedikleri olmadı ve okullar uzaktan eğitime döndü. İlk zamanlarda TRT EBA ve EBA platformu çok tartışıldı. Tartışılma sebepleri arasında erişim sorunu, derslerin kalitesizliği gibi konular yer alıyordu. Bu sorunları genel olarak öğrenciler ortaya attı.

EBA'nın Test Sonuçları Açıklandı
EBA’nın Test Sonuçları Açıklandı

EBA tartışılırken birçok uzman ve Milli Eğitim Bakanı EBA’daki derslerin yeterli olduğunu ve kaliteli videolar olduğunu açıkladı. Öğrenciler ve Milli Eğitim Bakanı arasında yaşanan ilk uyuşmazlık olarak tarihe geçti. Daha sonra öğrenciler ile MEB arasında sınavlar konusunda da uyuşmazlık ortaya çıktı. Öğrenciler sınava girmek istemediklerini söyledi.

Bunun sebebi olarak öğrenciler, uzaktan eğitimden verim alamadıklarını söyledi. Fakat Milli Eğitim Bakanı yine de sınavları yaptı. Şu an ise öğrenciler ikinci sınavları olmak istemediklerini Twitter’da paylaşıyor. Peki bu kadar tartışılan TRT EBA ve EBA uygulamasının test sonuçları ne durumda?

EBA’nın Test Sonuçları Olumlu Gözüküyor

MEB öğrencilerin şikayetleri 1 yılda en çok aratılan program olan EBA’yı belli illerdeki öğrenciler, öğretmenler ve veliler anket yaparak test etti. Bağımsız test kuruluşu 12 ilde ilkokul, ortaokul ve lise öğrenci, öğretmenlere ve velilere anket yaptı. Bu anket sonuçları herkesi şaşırttı.

Bağımsız Test Kuruluşlarının Sorduğu Sorular2020 Yılı Sonuçları2021 Yılı SonuçlarıArtış (+) ya da Azalış (-)
EBA Yeterli Mi?%50%52.9%5.2
EBA Çok Yeterli Mİ?%26%28.5%5.2
EBA Yetersiz Mi?%16%18.6%5.2
EBA TV Videoları İlgi Çekici Mi?%82%93,5%44.5
EBA TV Videoları Anlaşılır Mı?%85%95,4%41.4
Ödevlerin Yapılıyor Mu?%90%95%16
Ders Sonrasında Konu Tekrarlanıyor Mu?%88%93,6%14.6
EBA TV Alternatif Uygulama Olarak Başarılı Mı?%50%89,6%74.6
Yüz Yüze Eğitimi Destekliyor Musunuz?%55%76.5%38.5
EBA’nın Test Sonuçları

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu