Güncel

Eğlence Sektörünün Lideri Belli

Eğlence sektörü geçmişten günümüze kadar insanları eğlendirmeyi amaçlamış bir sektör. Bu sektör geçen yıllar ile birlikte çok karlı bir hal aldı. Bunun nedeni ise her yıl sektöre olan talebin artması. Tabi hal böyle olunca da eğlence sektörü oldukça karlı bir sektör oldu. Peki sizce bu sektörde en çok kazanana şirketler kimler bunu sizin için araştırdık.

bilgisayar oyunu
Bilgisayar Oyunları En Kazançlı Sektör

İstatistik sitesi Newzoo’nun yaptığı araştırmalara göre insanlar yılda 145 milyon Dolardan fazla harcama yapıyor. Dünyada en çok para harcanan sektör ise oyun sektörü. Tabi ki oyun sektörü de farklı alanlara ayrılıyor mobil oyunlar %45 satış ile sektör birincisi konumunda onu %32 ile konsol takip ederken en arkadan ise %23 ile bilgisayar oyunları geliyor.

Dünyanın En Kazançlı Sektörü Oyun

2020 yılının ilk 6 ayı oyun sektörü için altın bir dönemdi diyebiliriz. Pandemi süresince evde kalmak zorunda olan insanlar eğlenceyi oyunlarda buldu. Bu hem eski oyunların tekrar oynanmasını sağladı hem de yeni çıkan oyunların çok aktif bir oyuncu kitlesine sahip olmasını sağladı.

Bu sektörün önünün ne kadar açık olduğunu hepimiz biliyoruz. Tabi teknoloji devleri de bunun farkında. Şirketler bu sektöre giriş yapmaya başladılar örneğin Apple Arcade ile Amazon, Twitch platformunu satın alarak bu sektöre giriş yapmış oldu. Microsoft ise ZeniMax Media‘yı satın alarak oyun sektörüne adım attı. Microsoft geçen hafta açıkladığı bu anlaşma ile ZeniMax Media‘yı 7,5 milyar Dolara satın almıştı. Bu olay geçen haftanın en önemli olaylarından biriydi. Merak edenler için Bethesda’nın ana şirketi olan ZeniMax Media’nın içerinde birçok oyun bulunuyor örneğin DOOM ve Fallout gibi

bilgisayar oyunu
bilgisayar oyunu

Oyun sektörü oldukça gelişilmekte olan bir sektör özellikle pandemi dönemi sektörün gelişmesinde büyük rol oynadı. Bu sektöre bu kadar para harcanmasının sebebi olarak da her yaştan kullanıcının var olması ve insanların farklı zevklilerinin olması sebep oluyor olabilir

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu