Güncel

Elon Musk’ın Geliştirdiği Neuralink İmplantıyla Maymun Oyun Oynayabiliyor

Elon Musk’ın beyin-makine arayüzleri geliştirmeye odaklanan nöroteknoloji şirketi Neuralink, YouTube kanalında sadece zihnini kullanarak ekrandaki imleci gezdiren bir maymunun videosunu yayınladı. Yayınlanan videoda anlatıcı, videonun çekilmesinden yaklaşık altı hafta önce 9 yaşındaki makak maymunu Pager’a, bir Neuralink implante edildiğini söyledi.

neuralink implant edilmiş maymun
Pager Oyunu Öğrendikten Sonra Konsol Olmadan Zihniyle Oynamaya Devam Etti

Maymuna önce metal bir pipetle verilecek muz smoothie ödülü için bir oyun kolu ile video oyunları oynaması öğretildi. O bunu yaparken beynine yerleştirilen cihaz, hangi nöronların harekete geçtiği hakkında bilgileri topladı. Böylece cihaz, hangi bölgelerin aktif hale geldiğini kaydederek Pager’ın el hareketlerini tahmin etmeyi öğrendi.

Neuralink İmplantı Videolarının Yayınlanması Alışılmışın Dışında Bir Durum

Kalıpları öğrendikten sonra, Pager’ın oynamak için kullandığı oyun kolunun bilgisayarla bağlantısı kesildi. Maymun sadece zihnini kullanarak, oyun konsolu olmadan bir arcade tenis oyunu olan Pong oyunu oynadı. Bu tür bilimsel görseller yayınlama olağandışıdır. Genellikle bu gibi videolar, bilimsel dergilerde yayınlanan hakemli makaleler için tamamlayıcı malzemeler olarak kullanılır ve bu belgeler, diğer bilim adamları tarafından kontrol edilebilecek verileri içerir.

Daha önce felçli bir adam farklı bir beyin implantı sayesinde bir şeyler içmek için robotik bir kol kullandığından, bir maymunun beynindeki Neuralink implantı sayesinde video oyunları oynayabileceği de inandırıcıdır. Zaten ElonMusk, 2019 yılının Temmuz ayında bir maymunun, beyni ve beynine yerleştirilen implant sayesinde bir bilgisayarı kontrol edebildiğini söyledi. O zamandan itibaren ise domuzlarda bu beyin implantı teknolojisinin gösterilerine şahit olduk.

Monkey MindPong

Dün Elon Musk, paylaştığı bir tweetinde; ürettikleri beyin implantı sayesinde felçli bir kişinin başparmaklarıyla akıllı telefonunu kullanan birine göre zihnini kullanarak daha hızlı tweet atabileceğini söyledi. Bir diğer tweetinde ise bundan sonraki hedeflerinin, beyindeki Neuralink bağlantılarından büyük vücut sinir kümelerindeki Neuralink bağlantılarına sinyaller göndererek örneğin; belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlamak, olacağını söyledi.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu